Anasayfa / BAŞ YAZILAR / Kutsal Kitaplara iman etmek nedir
imanilmihali.com
Kutsal kitaplara iman etmek nedir

Kutsal Kitaplara iman etmek nedir

Kutsal Kitaplara iman etmek nedir

Kutsal kitaplara iman; Yüce Allah’ın resülleri aracılığıyla insanlara gönderdiği ilahi emirleri içeren kitap ve sayfalara inanmak, semavi dinlere ait kitaplardan İncil, Tevrat, Zebur’un ilgili kavme fakat Kur’an-ı Kerim’in tüm insanlığa gönderildiğini idrak etmek, bu kitapların tamamının hak olarak Allah’ın Peygamberleri aracılığıyla Allah katından gönderildiğine inanmak, ama diğer tüm kitapların insanlarca tahrif edildiğini ve sadece Kur’an’ın Yüce Allah’ın korumasıyla bozulmadan korunduğunu bilmek, din ve tevhid adına tek tartışmasız kaynağın Kur’an olduğunu kabul etmektir.

Kutsal kitaplara iman, Yüce Allah’ın rahmet ve merhameti ile tüm insanlığa şefkat elini her zaman uzattığına, tüm toplumlara birer peygamber gönderdiğine, emir ve yasaklarını basit, kolay ve anlaşılır olarak sözlü ve yazılı olarak ifade ettiğine, insanlar dinden her uzaklaştığında Yüce Allah’ın rahmetinin eseri olarak birer peygamber yolladığına, Yüce Rabbin hak ve adaletten yana olduğuna inanmaktır.

Kutsal kitaplara iman, diğer dini kaynakların ancak Kur’an’a uygunlukları nispetinde muteber olduklarına inanmaktır.

Kutsal kitaplara iman, tevhid dininin Allah’ın tek dini olduğuna inanmak, tüm dinlerin ortak mesajlarının aynı olduğunu kabul etmektir.

Kutsal kitaplara iman, bugün tüm insanlık için tek din kaynağının Kur’an olduğunu kabul etmektir.

Kutsal kitaplara iman, İslam’ın tek kaynağı Kur’an’ı anlayarak okumak, anladıklarını hayata yansıtmaktır.

Kutsal kitaplara iman, anlamadan okumak, sevap kazanmak için bazı yerleri tekrar tekrar okumak, okuyup hayata yansıtmamak demek olmadığını kabul etmektir.

Kutsal kitaplara iman, Kur’an’ın korunmuşluğuna, değişmemişliğine inanmaktır.

Kutsal kitaplara iman, Kur’an’ın tamamına ayet ve sure istisnasız iman etmektir.

Kutsal kitaplara iman, Allah’ın sınırlarını Kur’an’dan öğrenmek, insanın tüm şeref ve haysiyetinin Kur’an’a uygunluğu nispetinde olduğunu kabul etmektir.

Kutsal kitaplara iman, Kur’an’ı, iman, ibadet, ahlak, salih amel ve yaşam için rehber edinmektir.

Kutsal kitaplara iman, Hz. Peygamberi ve Kur’an’ı (haşa) düzmece veya sosyoloji kitabı kabul edenlerle oturup kalkmamak, Kur’an’ı boş söz ve uydurma olduğunu inkar edenlerle irtibatı kesmektir.

Kutsal kitaplara iman, tüm beşeri ve toplumsal meselelerde Kur’an’da yazılı hükümleri, imani vasıfları ilke edinmek demektir.

Kutsal kitaplara iman, helal ve haramı, günah ve sevabı, güzel ve çirkini, doğru ve yanlışı sadece Kur’ani ayetlerde aramayı kabul etmek demektir.

Kutsal kitaplara iman, diğer kutsal kitapları tahrif edilmiş halleriyle Kur’an’ın üzerine çıkarmaya veya Kur’an ile eş tutmaya kalkanlara, Allah’ın kıyamete kadar tüm insanlık için emrettiği din olan İslam’ın tek kaynağının Kur’an olduğunu ve ahiret sorgusunun Kur’an’dan yapılacağını nasihat etmektir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur'an terminolojisi

Kur’an öğrenmek istiyorum

Kur’an öğrenmek istiyorum Kur’an’ı öğrenmek tüm Müslümanların en büyük heves ve arzuları arasındadır ki doğrusu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir