Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İslam tarihi / MEUNE KUYUSU OLAYI
imanilmihali.com
Kur'an

MEUNE KUYUSU OLAYI

MEUNE KUYUSU OLAYI

Hicretin 4.cü yılında Amirogullarindan Cafer Oglu Malik Oglu Ebu Bera Medineye geldi ve Resulullah ile görüsüp “Ey Allahin Resulu ! Eger Necid Halkına ashabından biir kısmını gönderirsen , umarım ki İslam olurlar” dedi. Resulu Ekrem, Necid bölgesi halkına güvenemeyip “Korkarım ki ashabıma bir kötülükte bulunurlar” dedi. Ebu Bera` “Onlar, Necidè geldiklerinde benim emanım altına girmiş olur. Onlara kimse bir sey yapamaz ” diye teminat verdi.

Bunun üzerine Resul-ü Ekrem de Ebu Bera`nin kardesi oglu olan (Malik Oglu Tufeyl oglu Amirè bir mektup yazdırdı ve Necid halkina Kur an ögretmek için 70 Kuràn okuyucusunu gönderdi. Kılavuzlari Muttalip Süleymi idi. Münzir bin Amr Kuràn okuyuculari ile Meune kuyusu denilen yere varip Resulü Ekrem`in mektubunu Amr bin Tufeyle gönderdi. Lanetlenmis olan Amr bin Tufeyl ise mektubu okumadan Haram bin Milhan`i öldürdü.

Sonra Kur`an okuyucuları olan kurra cemeati üzerine saldırmak için kendi kavmi olan Amir Ogullarini çağırdı. Onlar ise” Biz Ebu Beranin verdigi sözü ayaklar altına atamayız ” diye çekindiler. Bunun üzerine Amr bin Tufeyl Usayye, Ri’l ve Zekvan kabilelerini toplayip Meune Kuyusuna gitti ve ansızın kurra toplulugu üzerine saldırarak hepsini şehit etti.

Yalniz Neccar ogullarindan Kab bin Zeyd’ i öldü sanarak sehidler arasında bırakmışlar oda bu durumu peygamber efendimiz (S.A.V) bildirmistir. Resulü Ekrem bu durumu haber alınca son derece üzüldü ve ”Bu hal ,Ebu Bera’nin isidir. Ben ,bunu ancak onun ısrarı ile istemeyerek yapmıştım” buyurdu. Ebu Bera da Peygamberimizin bu sözünü isittikten sonra çok üzülerek kederinden hastalanip öldü. Fakat verdigi sözün bu sekilde ayaklar altına alınması, arap adeti üzere kendi soyunda bir leke üzere kaldı. Resulü Ekrem ise onlara beddua etti ve kısa bir süre sonra bu kabileler veba, humma ve kıtlık yüzünden telef oldular.

MEUNE KUYUSU OLAYI

Bu yazıyı okudunuz mu?

veda hutbesi

PEYGAMBERİMİZİN (SAV) VEDA HUTBESİ

PEYGAMBERİMİZİN (SAV) VEDA HUTBESİ Hz. Peygamber’in, hicri 10. yılda yaptığı Veda Haccı’nda sayıları yüz on ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir