Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Miraç kandilinde neler yapılmalı
imanilmihali.com
Miraç kandilinde neler yapılmalı

Miraç kandilinde neler yapılmalı

Miraç kandilinde neler yapılmalı

Miraç Kandili, dualar ve ibadetlerle rağbet ve bereketi arttırdığına inanılan, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’ın göğe yükseldiği gece olan ifade eden kutsal gündür. İslam âlemi ve Müslümanlar için bu kutsal günü ibadet ederek geçirmek isteyenler, iman, ibadet, tevbe, dua ve istiğfar ve mağfiret anlamında nelerle meşgul olmalı, Miraç kandilinde neler yapılmalı, nelere dikkat etmeli başlıklarını yazımızda bulabilirsiniz.

Miraç kandilinde oruç tutulur mu?

İslam âlemi için en önemli günlerden birisi olan Miraç Kandili, Recep ayının 27. gecesi ibadetlerle idrak edilecek. Bu özel günde ibadet ve dua edecek vatandaşlar camilere akın edecek.

Kur’an’a ve dini kaynaklara göre Miraç Kandili’nde oruç tutulmasına dair herhangi bir farz veya vacip yoktur. Receb ayının 27. günü olan Miraç Kandili’nde oruç tutulması, sünnet ve İslami örf olarak kabul görmüştür. Miraç gecesine özel ibadet bulunmamaktadır. Fakat bu mübarek gecenin gündüzünde oruçlu olmanın, Allah katında çok kıymetli olduğu çeşitli İslam âlimleri tarafından söylenmektedir. Bu geceyi tüm kandiller gibi çeşitli ibadetler ve dua ile geçirmek elbette Allah katında da şefaate inşallah mazhar alışkanlık ve amelelrdendir.

ÖRNEK MİRAÇ KANDİLİ DUASI

Allah katında her türden dua makbuldür ve duaları duyan ve cevap veren sadece Allah’tır. O, güne ve zamana bağlı kalmaksızın dualara karşılık verendir. Lakin kandil günleri kulların diğer günlerden daha fazla maneviyat coşkusu yaşadığı günler olduğu için bugünlerde daha fazla dua edilmekte ve geceye has dualar ön plana çıkmaktadır.

Bir örnek olarak;

Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm

Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz’e Sonsuz salât ü selam olsun.

Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz.

İbadetlerimizi makbul, dualarımızı kabul eyle. Rahmet ve merhametinle bizlerin geçmiş ve gelecek günahlarını affet, bizleri iman ve Allah sevgisi ile dolu salih kullarından eyle. Kalplerimizdeki mühürleri kaldır, nefislerimizi temizle, bizlere sağlık, huzur ve afiyet nasip eyle.

Vatanımıza ve milletimize birlik ve beraberlik, emniyet ve huzur bağışla. Bizleri, vatan ve milletimizi her türden tuzak, tehlike ve saldırıdan, aç ve açık kalmaktan uzak eyle.

Yarabbim!

Bizleri iman kardeşlerimizle, yolu Allah’a çıkan mü’minlerle, Allah dostlarıyla buluştur, onlarla yaşat, onlarla öldür. Bizleri saptırma, acizliklerimizden dolayı bizlere azap etme, günahşarımız nedeniyle bizleri ateşlere atıp yakma.

Bizler seni hakkıyla tanıyamadık. Nefsimize, dünya malına daldık, hakikati, hakkaniyet ve adaleti, sevgi ve hoşgörüyü, insanlığımızı unuttuk. Paraya, zevke, dünya süslerine, mevki ve makamlara daldık. Tevekkülü Sana değil paraya bağladık. Medeti, rızkı, şefaat ve nimeti kullardan bekler olduk. Sen bizi affet. Bizlere doğru yolu göster.

Yarabbim!

Sen duaları kabul edensin. Tüm ölmüşlerimize, tüm şehit ve gazilerimize, Atatürk ve dava arkadaşlarına, Cumhuriyeti kurup, İslam’ı yaban otlarından temizleyenlere, insanca yaşamayı, ezan seslerinin gür ve özgür çıkmasına emeği geçenleri rahmet ve merhametinle kucakla.

Başta sevgili Peygamberimiz olmak üzere, İslam’ın Kur’an istikametinde yeryüzüne egemen olmasına niyet ve amel sarf eden tüm kullarını muzaffer eyle, dünyayı iman, takva ve tevhid üzere ıslah eyle, Müslüman kardeşler arasındaki sevgi, saygı ve hoşgörü bağlarını, anlayış ve bağışlamayı bizlere bahşet.

Bizleri rahmet ve merhametinden, şefaat ve gölgenden mahrum etme.

Senin her şeye gücün yeter. Bizleri, taşıyamayacağımız yüklerle deneme.

Bizi affet, bizi bağışla, bize acı.

Sen bizim Rabbimizsin.

Amin.

Miraç gecesi neler yapılmalı?

Miraç Gecesi, Yatsı namazından sonra 12 rek’at namaz kılınır. 2 rekâtta bir selâm verilir. Her rekâtta 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-i Şerîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa”Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 defa istiğfar, 100 defa salâvat-i şerîfe okunur.

10 gün 100 defa “Sübhanallahü hayyül Kayyum”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü ehadüs Samed”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü gafurur Rahiym” zikirlerini yapmak müstehaptir.

Bu mübarek gecede;

* Evvela Yüce Allah, kâinat, fıtrat ve dünya imtihanı zikredilmeli, derin derin düşünerek hayat ve ölümün amacı idrak edilmelidir.

* Kur’ân–ı Kerim anlaşılarak okunmalı; ayetlerin manasına temas etmeye çalışmalı, sıradan, boş, anlamadan okumalardan kaçınılarak okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Meal ve tefsirler ile özellikle fıtrat, takva ve ahiret konularına özel önem ve öncelik verilmelidir.

* Şükür imanın yarısıdır. Kul bu gecede sahip olduğu sağlık, nimet, evlat ve mallar için, akıl, kalp ve iman için velhasıl sahip olunan her şey için şükretmeli ve bu nimetleri veren Yüce Allah’a minnetini ifade etmelidir.

* Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun Allah’ın izniyle şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir, neler yapmaktayım, ne yapmam gerek, beni aldatan ve kandıranlar kimlerdir, şeytan bana ne oyunlar oynamaktadır, ben Rabbime karşı hangi kusurları korkusuzca işlemekteyim” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı, şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli, hatalardan dersler çıkarıp tevbe edilmeli, Sırat-ı Mustakim üzere olunmak dileğiyle örnek ve mutlak Kur’an ahlakına yönelinmeli, küslükler bitirilmeli, kardeşlikler pekiştirilmeli, ihmal edilen ana-babalar ve akrabalar ziyaret edilmeli, kimsesiz, muhtaç ve öksüzlere sevgi gösterilmeli, komşular ile gönül muhabbetleri tazelenmelidir.

* Günahlara samimi olarak, içten, pişmanlıkla gelen, tekrar etmemek kararıyla, gözyaşı ve yakarma ile nasuh (içten) tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Keza başkaları için istiğfar ve herkes ve her şey için mağfiret dilemek te inşallah makbul ibadetlerdendir.

* Gece boyunca ve gece sonunda bir kez daha duaya yönelerek, ibadetlerin makbul olması için, ölmüşlere rahmet için, vatan ve İslam’ın selameti için, dünya imtihanında şeytanlardan korunmak için, salih kullarla aynı dalda toplanabilmek için, dünya sınavını anlayabilmek için, hatalardan tevbe etmek için, günahların terki için, tuzak, fitne ve fesatlardan vazgeçmek için, insanca ve sevgiyle yaşam sürmeyi dilemek için Yüce Allah’a yakarılmalıdır.

Rabbim kandilinizi mübarek, ibadet ve dualarınızı makbul eylesin.

Hayırlı Kandiller!

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir