Anasayfa / ŞİRK VE KÜFÜR / Münafığın faydaları
imanilmihali.com
Münafığın faydaları

Münafığın faydaları

Münafığın faydaları

1. Münafıklar sayesinde gerçek iman sahipleri hep dikkatli ve dik durma ihtiyacı hissederler

2. Münafıkların kandırması ve kendi tarafına çekmesiyle mü’minler arasındaki çürük domatesler (zayıf-sahte imanlılar) temizlenir.

3. Mü’minler onlar sayesinde dünya imtihanını daha iyi anlar ve daha çok zikre yönelir.

4. Mü’minler birbirine daha çok bağlanır ve kenetlenir.

5. Kur’an ayetlerinin münafıklarla ilgili bildirilerinin yaşamda sık sık görülmesi Kur’an’ın itibarını ve imanı artırır.

6. Münafıklar sayesinde mü’minler güçlendirmeleri gereken yanlarını keşfederler.

7. Münafıklar sayesinde mü’minler dinlerine daha fazla sarılır ve sahip çıkar.

8. Münafıkların hep kaybeden tarafta olması doğru tarafta olanları haklı çıkarır, morallerini yükseltir.

9. Münafıklar, mü’minlerin kafir ve müşriklerle yapmakta olduğu cihad için antreman görevi görür.

10. Düşmanı olmayan iman zamanla kendisini geliştirmek ihtiyacı duymaz ve sağırlaşır. Ama münafıklar sayesinde mü’minler akıl ve ruhları ile hep diri kalır ve kendilerini geliştirirler.

11. Münafıkların başarısız, yetersiz ve helak halleri, mü’minlere kendilerinin doğru yolda olduklarını hatırlatır.

12. Allah münafıkların kurduğu her tuzağı boşa çıkaran, en çetin tuzak kurandır. Münafıkların oyunları bozuldukça mü’minlerin imanı artar.

13. Münafıkların hileleri sayesinde mü’minler akıllarını daha çok kullanır ve beyin jimnastiği yaparlar.

14. Münafıklar Allah ile aldattıkları ve akılsız oldukları için toplum arasına karışan diğer münafıkları da istemeden ele verirler.

15. Münafıklar mü’minleri hile, baskı ve aldatmacalarla telef etmeye çalıştıkça mü’minlerin direnme azim ve güçleri yükselir, imanları sağlamlaşır.

16. Münafık din ile ilgili ahkam keser ama Kur’an diliyle konuşamaz. Bu zaafı kendisini ele verirken, mü’minlere Kur’an’ın ne kadar yüce bir kutsiyete sahip olduğunu ispat eder.

17. Münafık aslında mü’minlere gıpta eder ve kıskanır. Bu kontrolsüzlüğü onu haset etmeye sürükler. Bu durumları mü’minlerin Allah yolunu seçerek ne kadar doğru bir tercih yaptığının da ispatıdır.

18. Münafıkların zarar veremediği mü’min şablonu tüm iman edenler için varılması gereken hedeftir. Mü’minler bu eğitimi münafıklar sayesinde alırlar.

19. Mü’minler, münafıklardan korunma gayretleri çerçevesinde; hayatın her alanında uyanık olmayı, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmayı, birlik olmayı ve iman kardeşliğini güçlendirmeyi var olmanın ilk şartı kabul ederler. Bu duygu ve azim, dinin sade ve sağlam yaşatılmasına fayda sağlar.

20. Münafıkların Kur’an’ı okuyamıyor, anlamıyor ve hatta el süremiyor olması sayesinde Kur’an kirlenmeden, değişmeden asırlarca muhafaza edilebilmektedir.

21. Münafıkların kendi başlarına kaldıkları zaman mü’minlere karşı kin ve kibirlerini coşturmaları sayesinde tüm münafıklar daha hırslı ve hiddetli hale gelir ve yakın zaman sonra bu hırslarına engel olamayıp kendilerini ifşa ederler. Bu sayede mü’minler onların gerçek yüzünü görmüş olur.

22. Münafık, mü’minin hayatına boş ve gereksiz şeyleri sokmaya çalışır. Bu mü’min için nelerden sakınması gerektiğine dair bir vesile olur.

23. Münafık, kâfirlerle, ateistlerle, müşrik ve mürailerle sürekli işbirliği içinde olduğundan onları da ele verir ve mü’mine tanıtırlar.

24. Münafık ve kâfirlerin kirli ve batıl yaşamaları günahlarını artırırken, mü’minlerin tevazu ve adaletli yaşamaları sayesinde dik durabilmeleri daha çok anlam kazanır.

25. Münafık, müşrik ve kâfirlerin sayısının artması sayesinde umulur ki cehennem onlarla ağzına kadar dolacak ve Yüce Allah’ın rahmetiyle iman edenlerin küçük günahları sebebiyle cehennemde geçirmeleri gereken süreler inşallah şefaate mazhar olacaktır.

26. Nefis ve şeytana ilaveten, kulu doğru yoldan uzaklaştırmaya çalışan kan emici münafık, kâfir ve müşriklerin varlığı, mü’minlerin Kur’an’a daha çok vakit ayırmalarına, İslam’ı daha çok öğrenmelerine, ayetlerin ne demek istediğini daha çok anlamaya yöneltir. Bu sayede mü’minler kötülüğe yenilmemek için iyiliğe, doğru ve güzel olana sarılır, Kur’an’ı anlayabileceği dille okuyarak Allah’ın emir ve yasaklarını anlar hale gelirler.

27. Münafıklar sayesinde mü’minler dünyada sadece iman eden ve etmeyen diye iki sınıf insan olduğunu, başkaca bir ayrım yapışamayacağını idrak ederler. Çünkü karşılarındaki düşmanlar arasında her cins, her renk ve milletten insan vardır. Dahası bunlar arasında Hıristiyan ve Yahudilerde kol gezmektedir. Mü’minler bundan ‘iman etmeyen herkes kafirdir’ sonucunu çıkarır ve düşmanlarını tanıma şansını elde ederler.

28. Münafıkların savurganlık, israf, kıskançlık, yalan, iftira gibi alışkanlıkları mü’minleri ahlaken yapmamaları gerekenler konusunda eğitir. Münafıkların değer verdiği ve vermesi gerekirken vermediği maddi ve manevi şeyler mü’minler için bir ders mahiyetindedir.

SONUÇ; Tüm bu maddeler sayesinde münafık, kâfir, müşrik, mürai ve imansızlar sayesinde mü’minlerin imanı artar ve dinlerine daha sıkı sarılır hale gelirler. Sonuçta Allah nurunu kafirler istemese de tamamlayacaktır. Onların istemeden mü’minlere yaptıkları yukarıda yazılı fayda ve hizmetler kalplerdeki imanların hep güçlü tutulmasına katkı sağlamaktadır. Bu Allah’ın sağlam imanlı kalplere bir lütfudur.

Tehlike ‘zayıf imanlı kalplerin’ bu batıl ve nankör gruba meyledebilme ihtimalinin yüksek olmasındadır. Çünkü bunlar dünyevi hırs, şehvet, para, mevki, şöhret gibi tüm ahlaksız ve haksız gücün sahibidirler. Bu yetki ve gücü ellerinde tutup güçlü ve saygıdeğer olmayı arzu ederler. Bu mü’minlerden zayıf imanlı olanları kandırabilmek veya satın alabilmek için imkanları çok fazladır manasınadır. Mü’minler buna çok dikkat etmelidir.

Tesellimiz odur ki; Allah iman edenlerin dostudur. O bize vekil olarak yeter.

 

Münafığın faydaları

Bu yazıyı okudunuz mu?

Allah ile aldatmak

İnsanlığın bir kısmını daima, tamamını bir süre aldatabilirsiniz ama tamamını daima aldatamazsınız. Bu kaide en ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir