Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Müslüman ülkelerin İslamilik karnesi
imanilmihali.com
Müslüman ülkelerin İslamilik karnesi

Müslüman ülkelerin İslamilik karnesi

Müslüman ülkelerin İslamilik karnesi

George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen Scheherazade Rehman ve Hossein Askari 2010 yılında yayınladıkları “How Islamic are Islamic Countries?” (İslam ülkeleri ne kadar İslam?) adlı makalelerinde İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye olan ülkelerin İslami öğretilerle temellenen politikalar izleyip izlemedikleri sorusunu cevaplamaya çalıştılar. Öncelikle İslam dinine bağlılığın ekonomik, siyasi ve sosyal davranışı nasıl etkileyebileceği sorusunu araştırarak çalışmaya başladılar.

Rehman ve Askari, Kuran-ı Kerim’de ilgili ayetler ve Hz. Muhammed’in yaşamı, uygulamaları ve sözlerini İslami öğretilere bağlılığın referansı olarak kabul ettiler. Çalışmanın sonucu olarak, çeşitli göstergelerin kullanıldığı ekonomi, hukuk ve yönetişim, insan hakları (maruf) ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler olmak üzere dört alt daldan oluşan bir İslamilik Endeksi oluştu.

2010 yılından beri mevcut olan İslam Endeksinin ekonomi alt dalında; toplumsal cinsiyet eşitliği göstergeleri, emek piyasası verileri, ekonomik özgürlük, iş kurma kolaylığı, vergi seviyesi, eğitim eşitliği, şeffaflık ve sorumluluk, makro-ekonomik göstergeler ve diğer birçok gösterge bulunuyor. Hukuk ve yönetişim alt dalı siyasi istikrar, hükümetin etkinliği, hukuk devleti ilkelerine uygunluk, yolsuzluk, yargı bağımsızlığı, bağımsız mahkemeler ve ordunun siyaset ve yargı kurumuyla ilişkisi gibi göstergelerden oluşuyor. Freedom House’ın sivil ve siyasi haklar ile ilgili göstergelerinin yanı sıra kadınların karar alma mekanizmalarındaki etkinliği, siyasi risk göstergeleri gibi veriler de insan hakları ve siyasi haklar alt dalında bulunuyor. Uluslararası ilişkiler alt dalı skorlarını ise çevre korunma göstergeleri, küreselleşme seviyeleri ve savunma harcamaları oluşturuyor.

Endeksi somut hale getiren göstergelerin her birinin İslami öğretilerle birebir ilişkisinin kurulmasındaki zorluk endekse yönelik en büyük eleştirilerin de başında geliyor. Rehman ve Askari, İslami öğretilerin ülkelerin özelliklerinde somutlaştıracak temalara geniş kavramlardan hareketle çıkarım yoluyla varıyorlar. Ülkelerin küreselleşme seviyelerinin İslamilik için bir gösterge haline gelmesi de bu tür dolaylı yollarla oluyor. Fakat endeksin amaçlandığı gibi İslamilik’i yansıtıp yansıtmadığı tartışmaları bir yana, ölçmeye çalıştığı “şeyin” çok boyutlu olarak ideal bir ülkeyi önceliklendirdiği söylenebilir.

“İslam ülkesi” olarak bilinen ülkeler 7 tane: Afganistan, Bahreyn, İran, Moritanya, Umman, Pakistan ve Yemen.

12 ülke İslam’ı devletin “resmi dini” olarak kabul ediyor: Cezayir, Bangladeş, Mısır, Irak, Kuveyt, Libya, Malezya, Maldivler, Fas, Tunus, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri…

Ulusal bazda İslami uygulamaları “benimseyen” ülkeler de dahil edilince, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülke kategorilendirilmiş:

a) İslam’ı devletin resmi dini olarak kabul eden ülkeler
b) İslam’ı devletin ana dini olarak kabul eden ülkeler
c) dikkate değer bir Müslüman nüfusa sahip olan ülkeler
d) kendilerini İslam cumhuriyeti olarak ilan eden ülkeler

Ve bunlarla birlikte İslam ülkesi olmayanları da katıp, İslamilik Endeksi” araştırmasına toplam 208 ülkeyi dahil etmişler.

İslamilik Endeksi nedir?

Ülkelerin devlet dini ne olursa olsun, ekonomi, hukuk, yönetim, siyasi haklar ve insan hakları bakımından İslami kriterlerle ne kadar uyumluluk gösteriyor, ne kadar “İslami” yaşıyor bunun saptanması için yapılan bir araştırma. Güncelliği ve sıhhati tartışılır olsa da fikir vermeye yeterli bir kamu yoklaması ve kriter. Zaten burada mühim olan basamakça yukarı çıkmak iddiası değil ama durumu geniş tabanda görebilmek ve hataları tespit edebilmek.

Maalesef İslamilik Endeksi sonuçlarında İlk 10 içerisinde ne bir İslam Ülkesi ne de bir İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülke var.

1. YENİ ZELANDA
2. LÜKSEMBURG
3. İRLANDA
4. İZLANDA
5. FİNLANDİYA
6. DANİMARKA
7. KANADA
8. İNGİLTERE
9. AVUSTRALYA
10. HOLLANDA

Araştırmada İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan ve listeye 38. sıradan girmeyi başaran MALEZYA şu anda en İslami ülke diyebiliriz. Malezya’yı 48. sırada Kuveyt, 64’te Bahreyn (kendisi 7 İslam ülkesinden biri), 65’te Brunei, 73’te Uganda takip ediyor. TÜRKİYE ise 103. sırada … 208 ülkeden 206. sırada yer alan son İslam ülkesi ise Somali.

Özetle: Yeni Zelanda, Lüksemburg, İrlanda ile başlayan listedeki ülkeler “İslamilik” olarak müslüman ülkelerden ilerideler. Devlet yönetiminden, insan haklarına, hukuktan, siyasi haklara ve kamu düzenine kadar tamamen şeffaf ve adiller. “Kur’ani” kriterlere göreler.

Bu sonuç ise kim Darül-İslam, kim Darül-harp sorusunu ve İslam olmakla övünenlerin aslında nasıl Kur’an hükümlerine uzak olduğunu akıllara getiriyor.

Bu çalışmanın teknik, usül ve maksat anlamında doğru veya tarafsız olduğunu söyleyebilmek çok doğru olmasa da sonuçlar tüm İslam ülkeleri için tehlike çanlarını çalmaya kafidir. Mü’mine düşen ise iman ve Kur’an’a daha çok sarılmak ve kanmamak, kandıranları ikaz etmektir. Çünkü İslam, erdirici olamıyorsa, İslam’ı reddedenler daha fazla şeffaf ve adil olabiliyorsa Kur’an hayata hükmedemiyor ve din – iman toplumda yeterince zemin bulamıyor demektir ki asıl endişe veren sonuç budur.

Yıllara sarih sıralamanın Müslüman ülkeler aleyhine değişmesi ise acı olandır.

Kaynaklar;

http://ihvanforum.org/166097-islam-ulkeleri-ne-kadar-islami.html
http://www.dogrulukpayi.com/bulten/islamilik-endeksi

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir