Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / Namazın farzları
imanilmihali.com
Namazın farzları

Namazın farzları

Namazın farzları

Namazın farzları on ikidir. Bunların bir kısmı namazdan önce olup namaza hazırlık niteliğindedir. Bunlara “namazın şartları” denir. Bir kısmı da, namaza durunca yapılır ki bunlara da namazın içindeki farzlar yani “namazın rükunları” denir. Namaz sadece dil ve bedenle yapılan bir ibadet değildir. 

A- Namazın dışındaki farzlar: (Namazın şartları)

1- Hadesten taharet:
Abdestsiz olanın abdest alması, cünüp, hayzlı ve nifaslı olanın gusletmesidir. Hadesten taharet, gözle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Bu abdest almak, gusletmek, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm etmekle olur.

2- Necasetten taharet:
Namaz kılanın, vücudunu, elbisesini ve namaz kılacağı yeri, necasetten yani dinimizde pis sayılan şeylerden temizlemesidir. Gözle görülen pisliklerden temizlenmektir. Bu pislikler namaz kılan kimsenin vücudunda, elbisesinde, namaz kılacağı yerde olur.

3- Setr-i avret:
Avret yerini örtmek demektir. Namaz kılarken açması veya her zaman başkasına göstermesi ve başkasının da bakması haram olan yerlerine (Avret mahalli) denir. Erkeğin avret yeri, göbeğinden dizi altına kadardır. Kadınların ise, yüz ve ellerinden başka her yeri avrettir. Setr-i avret, örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. Namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur.

4- İstikbal-i kıble:
Namaz kılarken kıbleye dönmek yani namaz kılan kimsenin Kâbe yönüne yönelmesidir. Göğsünü kıbleden (yaklaşık 45 derece) çeviren kimsenin namazı bozulur.

5- Vakit:
Namazı, vaktinde kılmaktır. Farz ve Vacip olan her namaz için belli bir vakit vardır. Namazların kendi vakitleri içinde kılınması farzdır. Vaktinden önce namaz kılınamaz. Özürsüz olarak sonraya bırakmakta günahtır.

6- Niyet:
Namaza dururken kalp ile niyet etmektir. Yalnız ağız ile söylemeye niyet denmez. Namaza niyet etmek demek, ismini, vaktini, kıbleyi, cemaatle kılınıyorsa imama uymayı, kalpten geçirmek demektir. Niyet, başlama tekbiri söylenirken yapılır. Niyet, kılınacak olan namazın zihnen hatırlanmasıdır. Kulun namaza, imamın imâmete, cemaatin da imama uymaya niyetlenmesi gerekir. Niyet sadece “Allah rızasına mazhar olmak” için yapılır, başkaca-başkalarına niyetler makbul değildir.

B- Namazın içindeki farzlar: (Namazın Rükunları)

1- İftitah tekbiri:
Namaza başlarken “Allahü ekber” demektir. Başka kelime söylemekle, tekbir alınmış olmaz. İftitah tekbiri, namaza başlama tekbiridir. Niyetten sonra “Allahu Ekber” deyip eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır.

2- Kıyam:
Namazda ayakta durmaktır. Ayakta duramayan hasta, oturur. Oturarak kılamayan yatarak ima ile kılar. Namazda ayakta durmaktır. Gücü yetenler ayakta, yetmeyenler ise gücünün yettiği şekilde namazlarını kılarlar. Sandalyede namaz kılmak ile alakalı Diyanet İşleri Başkanlığının duyurularına bakmak, sandalyede oturarak namaz kılmaktan mümkünse kaçınmak gerekir.

3- Kıraat:
Namazda, Kur’an-ı kerimden sure veya âyet okumaktır. Kıraat kıyamdadır ve en az üç kısa ayet miktarı okunmalıdır.

4- Rüku:
Ayakta okuma bittikten sonra, eğilip elleri dize koymaktır. Kıraatten sonra eller dizlere erişecek şekilde eğilmekten ibarettir.

5- Secde: (Sücûd)
Rükûdan sonra ayaklar, dizler ve ellerle beraber alnı ve burnu yere koymaktır. Yalnız alnın ve burnun yere değmesi yeterli değildir. Alın yerin sertliğini hissetmelidir. Kalabalık cemaatlerde arka saftakiler ön saftakilerin sırtına secde edebilirler.

6- Kâde-i Âhıre [son oturuş]:
Son rekâtta Ettehıyyatüyü okuyacak kadar oturmaktır.

 

 

Namazın farzları

Bu yazıyı okudunuz mu?

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi İbadet ve kulluk, fıtrati gayedir ve insan sadece Allah’a ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir