imanilmihali.com
nefis

Nefis

Nefis, terbiye edilmedikçe kötülüğü emreden, imana ve tevhide düşman, harama ve haksıza müsait, vicdanın rakibi, şeytanın silahı, şirkin davetçisi, egonun diğer adı, kanmanın ispatıdır.

Nefis

İçimizdeki ses, açgözlülük, hırs, şehvet ve fenalıkla bezenmiş içsel dürtüdür nefis.

Aldatanla birlikte ikinci en büyük düşman, yenilmesi çok zor olandır.

Temizlenmesi, huzura ermesi Yüce Allah’ın dilemesine bağlı, iman boğan, ahlakı ve ibadeti zedeleyen sessiz güçtür. Siyahtır. Kapkara kaplar gönülleri, ısırılmışta atılmış lokma gibi kurutur, çürütür.

Her şeyi ister aç gözlülükle. El atar, göz atar, dil uzatır ahlaksızlığıyla. Bedeni alet eder kendisine, kalbi kandırır, uzuvların kumandasını ele geçirir isyanıyla.

İstemediği şeyler yaptırır insana önce, sonra insan o şeyleri yapmak ister.

Nefis kördür, güzele bakmaz, bakamaz.

Nefis açgözlüdür doymak bilmez.

Nefis düşmandır Hak’ka adalet nedir tanımaz.

Nefis kandırır insanı başkası yardım edemez.

Nefis alın teri en karanlık kuyularda kaybolsun ister. İster ki bir daha uyanmadan emeğin önüne geçsin ve bu dünyada güç sahibi olsun.

Hırs ve kibri büyüdükçe dünya malı tek amacı olur, kul ahiretten önce yavaş sonra ıslah edilmezse son sürat uzaklaşır ve kalbi kararır. Buraya bir kez varınca da hiçbir güç onu yolundan alıkoyamaz.

Nefis kötülüğü emreder

İblisin kılıcı tahtadandır, süslü gösterir ama zorlamaz, zorla hırsızlık yaptırmaz, zorla öldürtmez, zorla yedirtmez haramları. Lakin nefsin kılıcı çifte su katılmış çeliktendir. Bir kez diledi mi kulun rüyalarına kadar işler, yaptırana kadar zorlr ve kul pes edene kadar amansızca ister yaramaz çocuklar gibi. Ve kul bir kez yenik düşerse nefsine, kapı önünde beslenen kedi gibi hep süt ister, ayrılmaz kapı önlerinden. Kurtulmak isteyen o kediye süt vermeden, acı miyavlarına dayanmak zorundadır. Birkaç zaman sonra kedi zaten çeker ve gider.

Nefsini bu şekilde terbiye etmeye müsait olmayan çok çeker.

Bir yolu ve en muazzez çresi de Rabbe yakarmaktır o nefsi temizlemesi için. Adım attıkça umuda, güzele, adile, salihe, Yaratan acır kuluna da nefsine emreder “Düş yakasından” diye. Kul hafifler, acılardan uzaklaşır, güne, aydınlığa yönelir derin karanlıklardan sıyrılıp.

Yüce Allah’ın ıslah etmediği nefis; aldatanın oyuncağı, kulun kalbindeki kara leke, kötülük pınarının kaynağıdır.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir