imanilmihali.com
örümcek

Örümcek

Örümcek

Dört ayak yetmemiş sekiz ayak vermiştir Rabbim örümceğe. Bazısı zehirli, bazısı zehirsiz olsa da yuvası pek zayıftır. Kur’an’da anıldığı şekilde;

Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi!”(Ankebut 29/41)

Allah’tan başkasını dost edinenler misali bu zayıf yuva küçük avlara can yakıcı bir tuzak olsa da ufak bir rüzgarla yırtılacak kadar zayıftır. Yuva denemeyecek kadar zavallı bu ağlar manzumesi heybetli görünse de çok zayıf ve geçirgendir.

Örümceklerin bazısı haindir de. Eşleşmeden sonra erkek eşini hemen sokup zehiriyle öldürüverir. Karadul denen bu örümcek kahpeliğe, riyaya, namertliğe, sadakatsizliğe örnektir.

Başkasını tuzağına düşürerek yaşamayı huy edinmiş örümcek avının peşinden koşup yakalamaz tabiattaki diğer benzerleri gibi. Tuzak kurar, ağlar örer ve bekler. Bir masum hayvan, bir avcıdan kaçan kelebek, gözü iyi kesemeyen bir böcek takılıverir ağına kandırılmış münafıklar gibi.

Bekler örümcek sahte dincilerin beklediği gibi. Av canlıyken, gücü yerindeyken müdahale etmez. Av yorulunca yanaşır usulca iğnesini batırır ve zehirleyiverir. Sonra hayvan can çekişirken o uzaklaşır. Ağdan kurtulamayan hayvan debelenir ama kaçamaz. Kaçmaya çalıştıkça daha çok ağlara dolanır. Zehirin etkisiyle gücü azalır ve takati biter. Gözünü kapar ve ölür.

Şeytanın ağına düşmüş biçareler de böyledir. Bedava heveslerin, kolay lokmaların peşinde koşarken bir gün tuzağa düşüverirler. Dost sandıkları şeytan gerçek yüzünü gösterir. Kaçıp kurtulamaz, zehirli iğneyi içlerinde hissederler. Bu alçak tuzak sonları olur.

Aldatan şeytan yani örümcek kibirlidir. Bu ağ durdukça aç kalmam sanır. Lakin ilk rüzgârda ağ telef olunca yuvasız kalır.

Örümcek haindir Kur’an’a misal. Çiftleşmek için cilveyle davet ettiği eşini, çiftleşme sonrası kahpece zehirler de öldürür. Arkadan vurur, sinsice.

Sonra yine ağ yapar yine ağsız kalır. Bu böyle devam eder durur. Dürüst ve çalışkan olmadığı için avlanmayıp, hile yaptığı için şeytan gibi örümcek te cezalıdır.

Kibirlendiği evi bir anda başına geçiverir. O esnada bir kurbağaya veya yılana yem olmazsa da nice zahmetlerle, çoğu zaman baş aşağı yuva yapmak derdine düşer.

Ve bir gün yine ağı yırtıldığında yuva ararken, savunmasızken kendisi bir başka örümceğin ağına düşer. Av olur.

Şeytan da böyledir. Ava giderken avlanır ve Rabbinin cezasından kaçamaz!

Örümcek

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

46 + = 54