Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İslam tarihi / PEYGAMBERİMİZE (SAV) VAHYİN GELİŞİ
imanilmihali.com
Allah (cc)

PEYGAMBERİMİZE (SAV) VAHYİN GELİŞİ

PEYGAMBERİMİZE (SAV) VAHYİN GELİŞİ

Muhammed (A.S), kirk yasina gelince, Allah(C.C) onun kerametini açıklamayı ve kullarına, onunla rahmet etmeyi diledigi zaman, Kendisine, ilk vahiy ve peygamberlik baslangıcı,uykuda Sadik rü`yalar görmekle olmuştur. Peygamberimiz, altı ay bu hal üzere kaldı. Yüce Allah, bu altı Ay içerisinde Peygamberine, uykuda, sonrada uyanık Vahiy etti. Peygamberimiz, her yıl, Ramazan ayında Hira daginda bir ay itikafa girer, Kureysilerin yapageldikleri gibi, yanına gelen yoksullara yemek de yedirirdi. Peygamberimiz, kavminin sürü sürü putlara tapip durduklarini gördükce, onlardan uzaklasmayı, Halvet ve Uzlete çekilmeyi özler, Hira dagına girer, Halvet ederdi.

Peygamberimiz (A.S),yüce Allah tarafindan Peygamber olarak gönderilecegi ve ilahi rahmetin, kulları, onunla ihsan olunacagi gün, gelmiş bulunuyordu. Peygamberimiz; Ramazan ayinin on besinci cumartesi ve on altıncı pazar gecelerinde, Hira mağarasında uyudugu bir sırada, rüyasinda, Vahy melegi Cebrail (A.S) atlastan bir kab içinde bir kitapla gelip Peygamberimize “OKU” dedi. Peygamberimiz “Neyi okuyayım?” diye sordu. Cebrail, Peygamberimizi, nefesi kesilinceye kadar, sıktı.

Peygamberimiz, kendisini ölecek sandı. Bundan sonra, Cebrail (A.S), bırakıp Peygamberimize,”OKU!” dedi. Peygamberimiz “Neyi okuyayım?” diye sordu. Cebrail Aleyhisselam, Peygamberimizi, tekrar, nefesi kesilinceye kadar sıktı. Peygamberimiz, kendini ölecek sandı. Sonra, Cebrail Aleyhisselamin sıkmasından kurtulmak icin “Neyi okuyayım?” diye sordugu zaman, Cebrail Aleyhisselam, Alak suresinin başındaki beş ayeti okudu. Peygamberimiz de, onları, okudu.

Cebrail Aleyhisselam, ayrılıp gittigi ve Peygamberimiz, uykudan uyandığı zaman, o ayetler,, sanki,bir kitap olarak Peygamberimizin kalbine yazılmış gibi idi. Peygamberimiz, magaradan ayrılıp Hidra dağının ortasına geldigi zaman, gökten,bir ses işitti ki: “Ya Muhammed! Sen, Allahin Resulusun! Ben, Cebrailim !” diyordu.

Peygamberimiz, basini kaldırıp bakınca, Cebrail Aleyhisselam’ı ayaklarını, gögün ufukuna basmış bir insan suretinde gördü!. “Ya Muhammed! Sen, Allahin Rasulüsün! Ben, Cebrailim! diyordu. Peygamberimiz, duraklamış, Ona, baka kalmıştı. Ne bir adım ilerliyebiliyor, ne de, gerileyebiliyordu! Eve döndügünde, gördüklerini hazreti Haticeye anlatti, hazreti Hatice, “Sana Müjdeler olsun! Yüce Allah sana ,hayirdan baska bir sey yapmaz.! diyerek onu teselli etti.

HAZRETI HATICENIN PEYGAMBERIMIZI VERAKAYA GÖTÜRMESI

Peygamberimiz, yüce Allah tarafindan, Cebrail Aleyhisselamin getirip teblig ettigi Risalet vazifesini kabul ederek evine dönerek, hic bir agaca ve taşa rastlamadıki, kendisini selamlamasın! Peygamberimiz,yüregi titreyerek eve gelip, “Beni örtünüz!, beni örtünüz!” buyurdu. Kalkinca, hazreti Haticeye basindan gecen olaylari anlattı. Hazreti Hatice de onu alip Hiristiyanlığa girmiş olan, Veraka b.Nevfel´in yanına götürdü. Ona, Ey Amucamın oglu! Dinle bak! Kardesiyin oglu,ne söylüyor! Veraka! “Ne gördün kardesimin oglu?” diye sordu. Peygamberimiz; gördüklerini, işittiklerini, haber verince, Veraka:”Senin bu gördügün, Allah tarafindan Musa Aleyhisselama indirilmis olan Namusul-Ekber´dir. Ah Keske, kavminin, Seni (yurdundan) çıkaracakları zaman, ben, sag ve genç, dinç olsaydım!” dedi. Peygamberimiz “Onlar, beni çıkaracaklar mı ki?!” diye sordu. Veraka “Evet! Çıkaracaklardır. Cünkü, senin gibi, bir sey getirmiş kimse yoktur ki, düsmanlığa ve işkenceye ugramasin! Eger, ben, Senin davet günlerine yetisirsem, Sana, son derece yardım ederim!” dedi. Çok gecmeden de, vefat etti.

ILK ABDEST VE ILK NAMAZ

Peygamberimiz, Hiradan döndügü ve Mekke´nin yukarı tarafında bulundugu sırada Cebrail Aliyhisselam, gelip vadinin bir kösesinde ökçesini yere vurdu. Oradan, bir su kaynadi. Cebrail Aleyhisselam, ondan Abdest aldı. Peygamberimiz, Cebrail Aleyhisselamin Abdest alışına bakıyordu. Cebrail Aleyhisselam, Namaz icin nasil Abdest alinip temizlenileceğini görsün diye,yüzünü dirseklerine kadar ellerini yıkadı. Agzını, su ile çalkaladı. Burnuna, su cekti, ve ona, Abdest almayı, Namaz kilmayi ögretti. Peygamberimiz de hanimi hazreti Haticeye, Cebrailin ögrettiklerini ögretti.

PEYGAMBERIMIZIN TEBLIĞE BAŞLAMASI VE ILK MÜSLÜMANLAR

Allah (C.C) ilk teblig emri olan “Ey örtülere bürünen (Resulüm), kalk ve insanları uyar.” Ayeti celilesi gelince Peygamberimiz teblig görevine baslamis ve insanlari Allahin birligine, davet etmeye baslamıştı. Davete ilk icabet edip müslüman olanlarin isimleri sunlardir:

Ilk Müslümanlik serefine sahip olan kisi hazreti Hatice’dir. Hz.Ali, Hz Ebubekir, Hz Zeyd b.Harise, Bilal-i Habesi ve Annesi Hamame, Ebu Fukeyhe, Halid b.Said, Umeyne bint-i Halef, Amr b.Said, Zubeyr b.Avvam, hz. Osman, hz.Talha b. Ubeydullah, Sad b. Ebi Vakkas, Abdurrahman b. Avf, Ebu Ubeyde b.Cerrah, Ebu Seleme, Hz. mmü Seleme, Osman b.Mazun, vb…

alıntı: www.firaset.net

PEYGAMBERİMİZE (SAV) VAHYİN GELİŞİ

Bu yazıyı okudunuz mu?

veda hutbesi

PEYGAMBERİMİZİN (SAV) VEDA HUTBESİ

PEYGAMBERİMİZİN (SAV) VEDA HUTBESİ Hz. Peygamber’in, hicri 10. yılda yaptığı Veda Haccı’nda sayıları yüz on ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir