Anasayfa / sureler ve anlamları / Rad suresinin mesajları
imanilmihali.com
Sureler bize neler anlatır

Rad suresinin mesajları

Rad suresinin mesajları

Kainatın ve yeryüzünün yaratılışının izahı ile başlayan sure, daha sonra insanın yaratılışını zikreder ve insanları takip eden meleklerden, gök gürültüsünün (Ra’d) hikmetli bir tesbih olduğundan, rüzgarlarla sevk edilen bulutların yağmura dönüşmesindeki kerametten, Allah’ın hem yerin hem göğün Rabbi olduğunu anlatır.

Sure daha sonra, bunca ayeti ancak iman edenlerin görebileceğini ve iman edenlerin kurtulacağını, Allah dilese herkesin zorunlu olarak iman edeceğini, nankör inkarcıların ise her defasında inkara bir sebep bulduklarını, cennetliklerin ise sayısız ve emsalsiz nimetlerle nimetleneceğini bildirir.

Tebliğ etmenin peygambere, hesap sormanın Yüce Allah’a ait olduğunu bildiren sure, şahit olarak Allah’ın ve Kur’an’ın yettiğini anlatır ve yeryüzündeki (buzullar) mucizelerden bahisle imanı emreder. Allah’ın tüm tuzakalrı boşa çıkaracağını, en çetin tuzak kurucunun Allah olduğunu bildirerek sona erer.

Sure, Mekke döneminde inmiştir. 43 âyettir. Sûre, adını 13. âyette geçen “Ra’d” kelimesinden almıştır. “Ra’d” gök gürültüsü demektir. Sûrede başlıca Allah’ın birliği, peygamberlik, öldükten sonra dirilmek ve hesap ile müşriklerin İslâm hakkında ortaya attıkları şüpheler konu edilmektedir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Sureler bize neler anlatır

Nahl suresinden dökülen lezzetler

Nahl suresinden dökülen lezzetler Yaratılışı ve insana verilen nimetleri izahla başlayan sure, insanın emrine verilen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir