Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / Ramazan ayında hatim indirmek
imanilmihali.com
Ramazan ayında hatim indirmek

Ramazan ayında hatim indirmek

Ramazan ayında hatim indirmek

Mübarek Ramazan içinde hayırları, rahmet ve şefaati barındıran, kıymetli kadir gecesine ev sahipliği yapan, secde, niyaz, tevbe ve istiğfar ayıdır. Bu ay Kur’an okumak, zikretmek, derin derin düşünmek, yakınlarımız ve mü’minler için mağfiret dilemek ayıdır.

Bu ay Allah kelamı Kur’an’ı hazmederek, anlayarak, temiz ve sakin kalplerle okumak, hatim etmek ayıdır.
Ramazan Kur’an’ı cüzler ve hizipler halinde anlayacağı dilde hatmedip, Kur’an’ı ve Rabbimiz Allah’ı anlamak, tanımak, bilmek ve sadece O’na yönelecek şekilde imanları güçlendirmek ayıdır.

Ramazan sadece aç kalmak ayı değildir.

Mü’min bu ayda Rabbini, dinini, mü’min kardeşini tanımaya çalışan, dünyanın ve İslam’ın gözyaşlarına çareler arayan, kendisini muhasebe edip ıslah etmeye gayret edendir.

Mü’min bu ayda nefsini temizlemesi, kalbini ferahlatması, kalbindeki kin, fesat ve fitneleri yok etmesi için Allah’a yalvarandır.

Mü’min, bu ayda Kur’an’a sarılıp şeytanlardan Allah’a sığınandır.

Bu ay Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’e salavat getirmek ayıdır.

Bu ay yaşamsal ve beşeri ahlaksızlıkları terk etme, gönül gözlerini açma, takip ededurduğumuz zalim ve haksızları yalnız bırakma ayıdır.

Bu ay geçmiş günahların inşallah bağışlanacağı mübarek aydır.

Bu ay kendimizi kaptırdığımız dünya hayatından gözümüzü ahiret yurduna çevirip, iman, ibadet ve salih amel ile Allah’a yönelme, teslim olma ve güvenme ayıdır.

Bu ay tesbihat ile kurtlarla, kuşlarla, ağaçlarla, meleklerle birlikte Rabbimiz Allah’ı anma ve şükretme ayıdır.

Bu ay Ramazandır.

Rabbim kullarına, hiç olmazsa bu ayda Kur’an’ı anlayarak ve hazmederek okumayı, anadili ile mealinden okuduğu ayetlerin manasına temas edebilmeyi, hayatın gayesini ve Rabbimizin ilim ve kudretini anlama, tanıma ve bilme fırsatını nasip etsin.

Rabbim, hiç değilse bu ay anlamadığı dilde hem de bazı ayet ve sureleri defalarca okuduğu halde Kur’an’dan nasiplenemeyen kullarını hidayet ve hikmetiyle nimetlendirip, Kur’an’ı anlayarak okumayı, anladığını hayatına yansıtabilmeyi nasip etsin.

Rabbim, Kur’an’ın tamamını mealinden bir kere olsun okuyup tamamlayamamış olanlara bu ayda Kur’an’ı Türkçe mealinden bir kez hatim etmeyi nasip etsin.

 

Rabbimiz imanlı gönülleri ister tek başına ister toplu vaziyette hatim okumaları yapmayı, imanlı gönüller arası sevgi ve kardeşlik bağları kurmayı, aradaki kırgınlık ve hasetlerin kalkmasını nasip eylesin.

Rabbimiz Allah, hepimize ayetlerden aldığımız güç ve imanla takip ededurduğumuz zalimleri terk etme gücü versin.

Rabbim bu ayda bizleri para, pul, makam, şehvet, nefis ve şeytan hileleri gibi pis işlerden muhafaza eylesin.

Rabbim bu ayda bizlere, aç, yoksul, hasta, muhtaç ve fakirleri görebilmeyi, onlara yardım elini uzatabilmeyi kısmet eylesin.

Rabbim bu ayda bizi af ve mağfiret eylesin.

Amin!
Ramazan ayında hatim indirmek

Bu yazıyı okudunuz mu?

Betonlaşan islam

Betonlaşan islam

Betonlaşan islam İslam, Allah’ın değişmeyen dinidir ve bakidir, sondur, tamdır. Kur’an Allah korumasındadır ve Allah ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir