Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / Ramazan ve oruç üzerine
imanilmihali.com
Ramazan ve oruç üzerine

Ramazan ve oruç üzerine

Ramazan ve oruç üzerine

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara 2/185)

Ramazan ayının mübarekliği tüm iman eden kulların üzerine olsun inşallah.

Oruç tutmakla geçirilecek 30 mübarek güne dair iman sahiplerine birkaç hatırlatmada bulunmak yerinde olacaktır ve mü’minlerin iman tazeleyecekleri, dini muhasebe yapıp, kendilerini hesaba çekecekleri bu ayda, tevbelerin kabulü, sevapların kazanılması, kötülüklerden arınılması inşallah orucun hakkını vererek mümkün olacaktır.

Ramazan ayının 1400 yıldır değişmeyen mahiyeti, sevabı, niteliği ve manası konusunda hala İslam aleminin tereddüt yaşıyor olması ilginç olsa da orucun nasıl tutulması gerektiği çoğu Müslüman tarafından malumdur. Geniş rahmet sahibi Rabbimizin ufak kaza ve unutkanlıkları affedeceğini umarak elden geldiğince niyet ve amel etmek inşallah arzu edilen sevapları kazandıracaktır.

Şüphesiz bu ayda en büyük dileğimiz Allah rızasına nail olabilmek ve günahlarımızın bağışlanmasını ummak olacaktır. Çünkü tüm ibadetler gibi oruç ibadeti de yalnızca Rabbimize ve O emrettiği için yapılır. Başkaca niyet ve arzular orucu sadece sakatlamakla kalmaz mındar eder.

Kimlerin tutması gerektiği ve kimlerin tutmak zorunda olmadığı belli, orucun ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli, orucu sakatlayan ve bozan haller bellidir. Yine bu ay ve oruç zamanlarında serbest ve yasaklar belli, yapılacak ve kaçınılacak şeyler bellidir.

Niyetler saf, ameller gayretli olduğu müddetçe inşallah Rabbimiz emek ve dileklerimizi kabul edecektir.

Orucun, aç kalmak olmadığı manasında herkes hem fikirdir. Çünkü oruç hem bedene hem ruha hitap eden bir şifa ve devadır. Nefsin terbiyesi, bedenin dinlendirilmesi, alışkanlıkların düzenlenmesi, imani muhasebe ile istikametlerin düzeltilmesi bu ayda mümkündür.

Her dinde benzer şekillerde yer alan oruç baştan sona bir imtihan sorusu ve günahlardan ayıklanma vasıtası olmakla bir lütuftur, eziyet değil.

Hak’kını vererek tutulacak oruçlar pek çok şeye inşallah kefaret olacağı gibi beden ve ruhlar ramazan sonrası aylarda da bu güzel halleri devam konusunda tutarlı oldukları zaman inşallah arınmaya da hak kazanacak ve ahlak mertebelerini yükselteceklerdir.

Ramazan bayramına sağ salim ulaşmak kimlere nasip olacak, kimler ayı oruçla tamamlayabilecek bilemeyiz lakin umarız ki Rabbim niyetleri de ödüllendirecek ve küçük ihmal ve hatalarımızı affedecektir.
Oruca bir perhiz vesilesi, aç kalma sınavı, alkolsüz günler diye bakmak ise orucu zayıflatacak ve manasına darbe vuracaktır.

Orucun hikmetine iman penceresinden bakarak, dünyevi tüm beklenti, istek ve beğenilerden uzaklaşmak en hayırlı olandır.

Bu ayın sadece oruç tutarak geçirilmesi yerine, orucun Kur’an’ın hatmi, dua ve tevbeler, secdeler, zikir ve tefekkürler ile güçlendirilmesi uygun olan güzel hallerdir ki nefsin ve bedenin ıslahımda ciddi merhaleler kat edilebilsin.

İnfak, zekat, sadaka zamanı da olan bu mübarek ay, dünyevi istek ve arzulardan ahiret umutlarına yönelme zamanıdır.

Bu ay, kavurucu sıcaklara dayanabilip has bir kalple Yüce Allah’a yönelebilmek ve Peygamberimizin örnek ahlakına sahip olabilmeyi ummak için lutfedilmiş en madide ve mübarek aydır.

Nimetlerden sorulacağımız için, bu mübarek aydan da sorulacağımızı unutmadan hakkını vermek mü’mine yakışandır.

İblisin esir tutulduğu bu ayda her vicdan şerlerden kurtulup hayırlara yönelmek ve batılı terk edip artık hak olana dönmekle mükelleftir.

Dökülen bunca kan ve gözyaşının, acı ve ızdırabın sorumlusu olanlara sırt dönmek, Allah dostlarına dost, Allah düşmanlarına düşman olmak için Ramazan ayı biçilmiş kaftandır ve her türlü ahlaksızlık, adaletsizlik, haksızlık ve anarşiye karşı koymak gücü orucun vereceği iman gücünde saklıdır. 

Rabbim oruçlarınızı, niyet ve hayırlarınızı, fitre ve zekatlarınızı kabul eylesin.
Rabbim, dua ve tevbelerinizi, zikir ve tefekkürlerinizi makbul ve muteber eylesin.
Amin.

Ramazan ve oruç üzerine

Bu yazıyı okudunuz mu?

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi

Gurur veya gözyaşı getiren ibadet mukayesesi İbadet ve kulluk, fıtrati gayedir ve insan sadece Allah’a ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir