Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / İBADET / Hac / Sa’y nedir
imanilmihali.com
Sa'y nedir?

Sa’y nedir

Sa’y nedir

Sa’y, Kâbe’nin doğusundaki Safâ ile Merve denilen iki tepe arasında koşarak yürümek demektir.

Sa’y’in Vâcibleri

1. Sa’y’in tavaftan sonra olması.
2. Sa’yi 7 şavt yapmak. Safâ ile Merve arasında hem gitmek, hem de gelmek birer şavt sayılır.
3. Sa’yi bizzat yürüyerek yapmak.
4. Sa’ye Safâ’dan başlayıp Merve’de bitirmek.

Sa’y’in Sünnetleri

1. Tavaftan hemen sonra sa’y’e başlayıp arasını açmamak.
2. Abdesti yoksa abdest almak, sa’y’i abdestli olarak yapmak. Hayız ve nifas hâlindeki kadının sa’y’i, özründen dolayı kerahetsiz sahihtir.
3. Meyleyn-i ahdareyn adı verilen iki yeşil direk arasında hervele yapmak. Hervele, koşma ile yürüme arasında bir yürüyüş tarzıdır ki, buna canlı, hararetli yürüyüş de diyebiliriz. Hanımlar hervele yapmazlar.
4. Sa’y esnasında tekbir, tehlil ve salâvat getirmek. Dua etmek.
5. Her şavtta Safâ ile Merve’de yüzünü Kâbe’ye dönüp tekbir, tehlil ve dua etmek. (Duada elleri semaya kaldırmak müstehabdır.)

Sa’y Nasıl Yapılır?

Tavaf namazını kılıp Zemzem suyunu da içtikten sonra, sa’y yapılmak isteniyorsa, tekrar Hacer-i Esved’e dönülür, öpülür veya el sürülür, yahut da bunlar mümkün olmazsa uzaktan istilâm edilir. Sonra Safâ’ya çıkmak üzere Mescidden dışarı çıkılır. Her kapıdan Safâ’ya çıkılabilir, fakat Safâ kapısından çıkılması daha iyidir. Sol ayakla mescidden çıkılır, Safâ tepesine gidilir. Orada Kâbe’ye yönelik olarak eller havaya kaldırılır ve üç defa tekbir getirilir; tehlil, tahmid getirilir ve salâvatlar, istenen dualar yapılır.

Sonra sa’y etmeye niyet edilerek Merve’ye doğru vekarla yürünmeye başlanır. Yeşil renkli iki direk arasına varınca hervele yapılır. Yani, koşma ile yürüme arasında çalımlı çalımlı yürünür.

Direkler geçilince yine normal olarak vekarla yürünür. Merve tepesine varılır. Burada da Kâbe’ye karşı durulur. Safâ’daki gibi tekbirler getirilir, tahmid, tehlil ve dualar okunur. Böylece sa’y’ın bir şavtı tamamlanmış olur. Sonra aynı şekilde Safâ’ya geri dönülür. Gidiş dönüş yolları ayrı ayrıdır.

Her şavtta iki yeşil direk arasında hervele yapılır. Yedinci şavt Merve’de tamamlanır. Böylece Safâ’dan Merve’ye 4 gidiş, Merve’den Safâ’ya 3 dönüş yapılmış olur. Safâ’dan Merve’ye gidiş bir şavt (devir) olduğu gibi Merve’den Safâ’ya dönüş de bir şavttır.

Sa’y tavaftan sonra yapılır. Tavaftan önce yapılan sa’y’ın iadesi gerekir.

Sa’y nedir

Bu yazıyı okudunuz mu?

Tavaf nedir?

Tavaf nedir

Tavaf nedir Tavaf, lügatte, bir şey’in etrafında dolanmak demektir. Dinî mânası ise, Kâbe’nin etrafında 7 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

89 − = 83