Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Seçmenin ve oy vermenin vebali
imanilmihali.com
Seçmenin ve oy vermenin vebali

Seçmenin ve oy vermenin vebali

Seçmenin ve oy vermenin vebali

Mü’min,  çıkar uğruna hiçbir partiyi, kişi veya kuruluşu desteklemeyi veya reddetmeyi hedef almayan, oyunu vicdani ve  imani muhasebesine göre hürce, ancak Allah’ı gücendirmemek şartıyla kullanandır.

Bazılarının dediği gibi oy kullanmak günah değil bilakis sevaptır. Çünkü uzantısı yarınları ve sonraki nesilleri bile etkileyen bir yönetimin oluşmasına katkı sağlamak Allah dostu veya düşmanı olrak tutacağımız tarafın belli olmasına vesile olacaktır. Bu nedenle oy kullanılmalı ama doğru ve hak şekilde kullanılmalıdır. Çünkü vebali büyüktür.

Kişi ve kurumlar, yakacak, iş, para, evlilik (!), beraat, ceza, rüşvet, ihale, ev, araba vadedebilir. Görülür ki bunların tamamı dünyevi şeylerdir ve tamamı Allah’a ait mülkün geçici kullanım hakkıyla alakalıdır. Kimse, iman, sevap, salih amel vadedemez. Çünkü bunlar birisinin değil sadece kulun isteği ve Rabbimizin kabulü ile gerçekleşir.

Oy isteyen ve seçime belirli bir siyasi şemsiye altında girenlerin belirli bir süre toplumu nasıl yöneteceği evveliyatından veya demeçlerinden bellidir. Oy istediği vatandaş ise dini pencereden bakılınca bu proje ve taahhütleri iman ile değerlendirmek, Kur’an ile sorgulamak, akıl ve kalp süzgecinden geçirmekle mükelleftir.

Bilmeden, akledemeyerek oy kullanılamayacağına göre, herkes oy atmadan evvel düşünmek ve kararını vermekle cüzi iradesini ortaya koymuş ve tarafını seçmiş demektir.

Bu oy sayesinde yönetimin asgari dört yıl süreceği de dikkate alınırsa, vebal en az dört yıl sürecek demektir ki o yönetime geleceklerin dört yıl boyunca yapacağı ve dört yıldan sonrasına da sirayet eden uygulamaları oy verenleri de suça veya güzelliğe ortak edecektir.

Oy, salih veya çirkin amel sıfatına imana uygunluğu ile ulaşır veya sınıfta kalır.

Oy veren, Allah dostumu düşmanı mı olduğunu oyu ile belli eder.

Oy, hem vatandaşlık hakkı, hem kulluk göstergesidir.

Oy, layık, ehliyetli, liyakatli olana verilmesi gereken bir Allah adına şahitlik müessesesidir.

 Oy, Allah rızasına mazhar olabilmek umuduyla, hakça ve adil olarak, baskı altında kalınmadan verilmelidir.

Oy, kalbin ve vicdanın sesi ile kullanılacak, imani tercihtir.

Seçmen, kullandığı oy ile adalet veya hakkı, ya da adaletsizlik ve çirkini seçebilir.

Birden fazla iyi varsa en makul birini seçmek, hepsi kötü ise hiçbirine oy vermemek doğru olandır. Çünkü mecburiyetle veya seçeneksizlik bahanesi ile de verilmiş olsa çirkin olana giden oyun mazereti olmaz.

Oyunuz ile yönetime gelen erk, hayırlı işler yaparsa size de sevabı, kötü işler yaparsa siz de günahı vardır.

Öte yandan siz imanı, Kur’an’ı, İslam’ı, Peygamberi bir tarafa bırakıp, üç kuruş dünya nimeti için batıla oy verirseniz, sonra tövbe etseniz de nafiledir çünkü dönüşü yoktur. Bu durumda siz imanı paraya değişmiş, hakkı şeytanın en kuvvetli silahı ile aldatmış olursunuz ki imandan vazgeçtiniz, ahiretinizden vaz geçtiniz demektir.

İsteyerek, ikna olarak, kalben tatmin olarak verdiğiniz oy ile sonuçta yönetime gelenler kötü işlerde yapsalar size inşallah vebal yoktur çünkü siz iyi işler yapmaları temennisi ile oy verdiniz ve sonuç iyi olsun istediniz.

Ama, bilerek ve isteyerek kötüye taraf olursanız vebalden de kurtulamazsınız.

Seçmen olmak oy kullanma hakkı, oy kullanma hakkı Allah adına adaleti ayakta tutma hakkıdır.

Bu hakkı, hak ve Hakk aleyhine kullanırsanız, hakkınızda hayırlı olmaz.

Şimdi, kime isterseniz oy verin.

Ama unutmayın, herşeyi bilen, oy kabini içinde yaşadıklarınızı da, kalbinizden geçeni de, cüzdanınıza gireni de bilen muhakkak birisi vardır ve O, Allah’tır!

Hayırlı seçimler!

Seçmenin ve oy vermenin vebali

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi?

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi? Derin Asr-ı Saadet özlemiyle yanıp tutuşurken, tevhid yolunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir