imanilmihali.com
namaz

Sehiv secdesi

Sehiv secdesi

Sehiv secdesi nedir? Ne zaman, nasıl yapılır?

Yüce Allah kullara kolaylık göstermek ve beşeri olmalarından kaynaklanan ufak kusurları gidermek maksadıyla namazın içinde de Rahim ve Rahman oluşunu göstermiş, merhamet ve şefkatiyle insanları kucaklamıştır.

Namazın Allah’ın huzurunda olmanın bilinci ve ciddiyetiyle kılınması doğru olandır. Lakin kimi zaman gözün, kulağın, hayalin kayması malesef mümkündür. Bilmeden namazın içinde bir farz veya vacip geciktirilirse veya vaciplerden biri unutularak hiç yapılmazsa hatırlandığında son oturuşta icra etmek üzere sehiv secdesi yapılır. Bu kaza namazı gibi bir lütuftur. Ameller niyetlere göre olduğundan Yüce Allah bizim yaptıklarımızı da aklımızdan geçenleri de bildiğinden böyle bir kolaylık sağlamıştır. Lakin bu hataların bilerek yapılması sehiv secdesi ile telafi edilemez, namazın yeniden kılınması gerekir.

SEHİV SECDESİ HANGİ HALLERDE VE NE ZAMAN YAPILIR?

a) Namazda farzlardan birinin unutularak geciktirilmesi.

b) Vaciblerden birinin unutularak geciktirilmesi veya unutularak yapılmaması hallerinde sehiv secdesi yapılır.

Namazdaki bu eksikliği gidermek için namazın sonunda sehiv secdesi yapmak vacibtir.

Farzlardan birinin unutularak veya bile bile yapılmaması hâlinde namaz bozulacağı için sehiv secdesi ile tamamlanamaz, namazın yeniden kılınması gerekir.

Vaciblerden herhangi birinin bilerek terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapılmaz, namazın yeniden kılınması gerekir.

SEHİV SECDESİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Namazın sonunda iki defa secde yapıp oturmak ve bu oturuşta Ettehiyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik’i okuyup selâm vermeye sehiv secdesi denir.

Sehiv secdesi şöyle yapılır:

Namazın son oturuşunda yalnız Ettehiyyatü okunarak sağ tarafa selam verildikten sonra: “Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir. Sonra “Allahü Ekber” denilerek kalkılıp oturulur, tekrar “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” söylenir ve “Allahü ekber” diyerek kalkılıp oturulur. Bu oturuşta, “Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtinâ…” duaları okunarak önce sağa, sonra sola selâm verilir. Buna sehiv secdesi denir.

NOT: Yazının son kısmında Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU resmi sitesinden alıntı yapılmıştır.

Sehiv secdesi

Bu yazıyı okudunuz mu?

Bütünleşemeyen İslam

Bütünleşemeyen İslam

Bütünleşemeyen İslam Yüce Allah ayetlerinde Müslümanları İslam’a ve imana çağırırken, parçalanıp bölünmeye ve birbirine düşman ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir