Anasayfa / ŞİRK VE KÜFÜR / Şeytan işi pislikler
imanilmihali.com
Şeytan işi pislikler

Şeytan işi pislikler

Şeytan işi pislikler

Şeytan, insana dört yandan yanaşan, sayısız askeri ve yöntemi bulunan, insanı küfre taşımaya ahdetmiş İblis’tir. Şeytan, güzel, adil, dürüst ve hak olanla değil, pis, çirkin, haksız ve adaletsiz olanla, zalim olanla iş görür. Günlük hayatta insanın karşılaştığı menen şeyler bu yüzden şeytanın eseri, şeytanın pisliğidir.

Kur’an , şeytan işi pislikleri başlıca üç başlıkta toplamışsa da koyu yeşil dinci tayfasının bunlardan sadece içki üzerine yoğunlaşması ve şarap ile içki arasına da ayrım koymaması oldukça manidardır. Oysa şeytan işi pislikler ayette belirtildiği şekilde başlıca içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları diye tanımlananlardır.

“Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?” (Maide 5/90,91)

Bu sayılanlardan özellikle içki ve kumar ile alakalı bir diğer ayette bahsedilen bir kısım yararlar ise sağlık yönünden, adrenalin yönünden sağladığı katkılar olsa gerekir ama bu ufak faydalara rağmen yine de yasaklanmış olanlardır.

“Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahirî) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.” Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan arta kalanı.” Allah, size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.” (Bakara 2/219)

İçki ve şarap kelimeleri ile oynanan oyun biraz farklıdır. Çünkü inancımıza göre haram olan şarap ve hatırlamayana kadar içip sarhoş olmak bahsidir. Yoksa içki içmek tek başına günahtır. Haram değil.

Büyü, sihir, fal okları ister medyumlar ve falcılar eliyle yapılsın, ister kulun kendisi tarafından sohbet ve muhabbet gayesinden öte gaybdan bilgi vermek manası taşıdığından ve gaybı sadece Rabbimiz bileceğinden şeytan işi pislik olarak tanımlanmıştır.

Dikili taşlar (putlar) ise batıl dinler adına ne varsa hepsini bünyesinde bulunduran, puta tapmak, ata kabullerine sarılmak, haktan başkaca herhangi bir batıla saplanmak manasınadır ve tapılan aslen reçel veya taştan yapılmış put değil de arkasındaki dişi cin (İsrael) yani şeytan olduğundan şeytan işidir.

Kumar ise yazık ki insanların modern zaman rabbi olarak kabul ettikleri paraya uzanan en kısa ve zahmetsiz yol olarak pisliktir. Öncelikle kul kendi nafakasını riske attığı için, sonra rızkını boş hevesler uğruna heba ettiği için, parasını ailesinin temel ihtiyaçları yerine boş arzulara yatırdığı için, o parayla salih işler yapmak yerine pis işler yaptığı için, kazansa da kaybetse de bir dahaki sefere daha hırsla ve daha çok miktar parayı bu işe yatırdığı için, kazansa da o para helal olmayacağı için, o kazandığı para zavallı ve yoksulların parası olduğu için vs., vs. şeytan işi pisliktir.

İçki satışı, falcılık, hatta modern zaman putçuluğu elbette toplumsal ve zararlı bir afettir ama bunların hiçbiri sonucunda devlet eliyle yapılmaz ve kişi zorlanmaz. Ama kumar bahsi diğer pislikleri de içine alan kombine bir pisliktir ve bize en vahim olanıdır.

Devlet eliyle organize at yarışı, piyango, sayısal loto gibi para oyunları nihayetinde birilerine ve asıl devlete toplu ve nakit getiri sağlar. İlk bakışta toplumsal refahın artırılması ve yatırıma kaynak sağlanması gibi ulvi maksatlar bahane edilse de o para çoğu zaman heba olur ve istenen yere aktarılmaz. Dahası oynamak nasıl şeytan işi pislik ise, kazanılan para da kumar parası olduğundan helal değildir. Bu helal olmayan paranın kişinin cüzdanına girmesiyle devlet kasasına girmesi bir şeyi değiştirmez. Haram, haramdır.

İslam’a tabi bir devletin, toplumun şeytan işi pislik diye nitelenen kumara teşvik edilmesi ise asıl vahim olandır. Kumar hangi formatta olursa olsun içerisinde, gayba ait tahmin yapmayı, rızkı riske atmayı, işten güçten vakit ayırıp o işe kafa patlatmayı ve hatta sabahtan akşama o kumar oynatılan mekanda vakit geçirmeyi, kazanılsa da kaybedilse de daha çok hırsla kişileri daha sık ve çok oynamaya teşviği barındırır.

Azıcık adrenalin ve heyecan uğruna yıkılan yuvalar, yapılan kavgalar, borçlanmalar, ipotek, tefecilik, mafya oyunları, hapis cezaları gibi vahim sonuçlara da yol açan kumar beraberinde çoğu zaman içkiyi, adeta fal bakmayı, gayba ait atıp tutmayı, hırs ve açlığı getirdiği için kişinin karakterini de menfi yönde etkiler.

Devletin, piyango bileti gibi masum uygulamaları bile yasaklamak mecburiyetindeyken tüm bahis ve kumar oyunlarını teşvik etmesi doğru değildir. Çünkü piyango bileti de, parasına okey oynamak ta, at yarışı ve loto oynamak ta birdir, kumardır, helal değildir, günahtır. Ülkede bu işleri yapanların sayısının milyonlarla ifade ediliyor olması ise İslamiyet adına utanç vericidir.

Müslüman oyundan uzak durmak ve güç ve parasını hayırlı işlere harcamakla mükelleftir. Ayetin devamında bahsedildiği gibi riske atılabilecek kadar çoksa o para çarçur edileceğine infak edilmelidir. 

Şeytan bu pislikleri ile bir süre sonra tüm oynayan ve oynatanları kendisine maymun eder ve o insanlar bir süre sonra kumarsız, falsız, heyecansız duramaz, zihnini başka şeyle meşgul edemez hale gelir ki sarhoşluğun asıl yasak olanı da zaten bilinci kaybetmek noktasına varanıdır.

Bilinç ve doğru muhakeme yapabilme yeteneği kulun sahip olduğu aklın eseridir ve bunu kaybedenler akılsız mahlukat pozisyonuna düşer. Dahası ayette belirtildiği şekilde bu kötü alışkanlıklar kulu namazdan alıkoyar. Abdest alınamaz halde, aklı kumarda, kalbi heyecanlı dakikalarda demir atmış bir kul huşu içinde ibadete varamaz, niyetlenemez, istekli de olamaz.

Velhasıl bu şeytan işi pislikleri yapan ve yaptıran Müslüman camiaya kötülük ediyor demektir. Oynayan ve oynatan aynı suça ortaktır. Yitirilen paralar sahibine haram, kazanılan paralar kazanana haramdır.

Büyü ve sihir nasıl gayb yoluyla şeytanın akılları ele geçirmesiyse kumar ve içki de bilinçleri ele geçirmek isteyen şeytanın aletidir.

Mü’min tüm şeytan işlerinden, şeytandan, şeytanın şerrinden uzak duran, oyuna gelmeyen, yasaklara uyandır.

Mü’min bir kerecik denemeyi, azıcık oynamayı, sohbet olsun diye fal bakmayı bile mazur görmeyendir.

Rabbim bizleri günahlarımızdan dolayı affetsin.
Rabbim ülkemizde her gün at yarışı, loto, piyango, okey vs. başlıkları altında kumar oynayanları doğru yola iletsin.
Rabbim şarabı, sarhoşluğu dileyeni affeylesin.
Rabbim faldan, büyüden, gaybdan haber almak için her yola başvuranı ıslah etsin.
Rabbim eski zaman ve yeni zaman putlarına can-ı gönülden tapan müşrik kullarını bir an önce doğru yola kılavuzlasın.
Amin!

Şeytan işi pislikler

Bu yazıyı okudunuz mu?

şirk

Dine yalan söyletmek – En büyük şirk

Dine yalan söyletmek – En büyük şirk Dine yalan söyletmek, küfür ve şirk cephesinin en ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir