Anasayfa / Şifalı otlar
imanilmihali.com
nimet

Şifalı otlar

Şifalı bitkiler

ŞİFALI BİTKİ VE OTLAR

A B C, Ç D E F G H I, İ K L M N O, Ö P R S, Ş T U, Ü V Y Z

 

“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (Nur 24/35)”

zeytinya??

Yüce Allah insanı yaratmadan önce yaşamasına uygun denizi, yeri, havayı, yer üstündeki canlı ve cansızları, deniz içindekileri, yer altındaki ve üstündekileri yaratmış, insan dahil yarattığı tüm mahlukata binlerce yıldır tükenmeyen rızık nasip etmiştir. Hayat bu muazzam denge ile sürer giderken insanoğlu hayvan ve bitkilerdeki nice hikmeti henüz anlayabilmiş değildir.

Bizi varlıklar aleminin en şereflisi olarak yaratan Allah (cc) bizlere sayısız nimetler ihsan etmiştir.

Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Allahın nimetini saymaya kalksanız onu sayamazsınız. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Kainatta var olan her şeyi insanoğlunun istifadesine sunan Allah (cc) nün bize bahşettiği en önemli nimetlerden biri de sağlık ve afiyettir. Kulluk bilincimizin canlı tutulması ve bunun tezahürü olan ibadetlerimizin usulünce yerine getirilebilmesi sağlıklı olmamızla mümkündür.

Hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.s);

“Sizden kim huzuru yerinde, bedeni sağlıklı ve günlük yiyeceği de yanında güne başlarsa, sanki dünya nimetleri ona verilmiş gibidir”

“İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.”

“Hastalanmadan önce sağlığın, ölüm gelmeden önce de hayatın kıymetini bil” buyurarak sağlık ve afiyetin önemini belirtmektedir.

Sağlıklı olmak;

Öncelikle temizlik ve beslenme ile ilgilidir. Yüce Allah gökten indirdiği su ile bereketli toprakları kabartmış ve birbirine benzemeyen, sınırsız hikmetleri ve faydaları olan sayısız nimetleri insanoğlunun hizmetine vermiştir. Pekçok hastalığın şifası bu nedenle bitkilerde saklıdır. Her ne kadar insanoğlu bazılarını hala bilemese de bu sayısız nimete sahip bitki ve otlar şifa dağıtmaktadır.

Cenab-ı Hak, hiçbir otu sebepsiz, lüzumsuz yaratmamıştır. Her meyve, sebze ve bitkinin çeşitli faydaları vardır. Birkaçının faydası şöyle:

Çörek otu, çeşitli hastalıklara şifa verir. Ekmek ile yenilirse sancıları giderir, baş ağrısını dindirir. Karın ağrısına, üşütmeye iyi gelir. Unutkanlığı giderir. Âdet söktürücü ve kanı sulandırıcıdır. Ayrıca, basur rahatsızlığına iyi gelir. Gözü kuvvetlendirir, görme bozukluğunu önler.

İncir, tayyib bir yemiş, latif bir gıdadır. Hazmı kolay, faydası çok bir devadır. Kalbe ferahlık verir, kuluncu, sindirim organı sancılarını giderir. Kabızlığı önler, balgamı eritir, böbrekleri temizler, mesanedeki kumları yok eder. Karaciğer ve dalağın tıkanan deliklerini açar, basuru izale eder, nekrise, romatizmaya faydalıdır. Her sabah aç karnına bir tane yemelidir.

Ayva, kalbdeki sıkıntıyı giderir, mideyi kuvvetlendirir, idrar söker, zafiyeti önler, hazmı kolaylaştırır, bulantıyı keser, fakat dişlere ve bağırsaklara zararlıdır. Hamile iken ayva yiyenin çocuğu güzel olur. Kompostosu çocuk ishaline çok tesirlidir. Armut, mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, ferahlık verir. Bağırsak parazitine de etkilidir.

Elma, akli bozuklukları ve teneffüs yolları rahatsızlıklarını azaltır, diş çürümesini önler.

Kuru üzüm, sinirleri kuvvetlendirir, safra açar, balgamı söker, yorgunluğu giderir, ağız kokusunu giderir, zihni açar. Fıstıkla beraber yenirse, hafızayı kuvvetlendirir. Ekmekle yemeye devam edilirse hastalanmayı önler.

Kavun, karpuz böbrekleri ve mideyi temizler, baş ağrısını giderir. Solucan düşürür. Gözlere kuvvet verir, iştah açar. Kereviz, hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığı giderir, idrar söker, karaciğeri temizler, gaz giderir, kan ve süt yapar. Tohumları idrar tutulmasına iyi gelir.

Kabak, dimağı ve aklı kuvvetlendirir. Nar, mideyi temizler, göğsü yumuşatır, öksürüğe iyi gelir. Çarpıntıya iyidir. Et kısmı ile birlikte sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir.

Sirke, safrayı giderir, balgamı keser, şehveti kırar.

Enginar, safra taşını eritir, kanı temizler, damar sertliğine iyi gelir. Dimağa kuvvet verir. Ter kokusunu da giderir. Bir memlekete gelenin, önce biraz çiğ soğan yemesi sıhhate iyidir.

Soğan, mikroplara karşı koyma gücünü arttırır. Soğandan sonra kereviz yenirse, kötü kokusunu giderir.

Turp, idrar söker, hazmı kolaylaştırır, sarılığı giderir, göze kuvvet verir. Rendelenen siyah turp sıkılır, suyu aç iken, birer çay bardağı birkaç gün içilirse, büyük-küçük her taşı eritir.

Havuç, kansızlığa, kabızlığa iyi gelir. Göz ve cilt hastalıklarını önler.

Limon, içinde C vitamini olduğu için, skorbüt ve kanamalarda, soğuğa karşı ve yorgunlukta, romatizmada, ruh hastalıklarında faydalıdır.

Greyfurtun faydası daha çoktur.

Sarmısak, sayılamayacak kadar çok faydası olan süper bir bitkidir. Soyulmuş bir avuç sarmısak, akşam bir litre süt ile, pelte haline gelene kadar kaynatılır, nemlenmesi için sabaha kadar bahçede bırakılır. Süt kısmı, aç iken [bir veya birkaç defada] içilirse kansere iyi gelir. Bu işe bir hafta devam edilebilir.

Kudret narı, mide ülserine karşı çok iyi ilaçtır. İkisi doğranıp, şişedeki bir litre zeytin yağına konur. Şişe, güneşte bırakılır. Bir ay sonra, sabahları aç iken, bir çorba kaşığı içip, bir saat hareketsiz sırt üstü yatılır.

Şeftali çekirdeğinin içi, 3-5 tanesi sabahları aç karnına yenirse, basura çok faydalıdır. Bir ay kadar devam etmelidir. Basur için 50 gr kara helile tozu, sabah açken ve yatarken birer gram yutulur. Hadis-i şerifte (Kara helile, acı ise de her derde devadır) buyuruldu. (Hakim)

Her meyve ve her yiyeceği çok yemek zararlıdır. Yiyip içme bilgisini öğrenmek, ibadet bilgisini öğrenmekten önce gelir. Hadis-i şerifte, (Hastalıkların başı çok yemektir. İlaçların başı perhizdir.) buyuruldu. (S. Ebediyye)

Yüce Allah yeryüzünde yarattığı güzel ve faydalı bitkilerle ilgili düşünmemizi ve şükretmemizi ister.

“Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır.” (Nahl 16/11)

“Allah, gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı. Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yaydı. Gökten de yağmur indirip orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik.” (Lokman 31/10)

“Yeryüzüne bakmazlar mı, orada her türden nice güzel ve yararlı bitkiler bitirdik.” (Şu’ara 26/7)

“Dünya hayatının hâli, ancak gökten indirdiğimiz bir yağmurun hâli gibidir ki, insanların ve hayvanların yedikleri yeryüzü bitkileri onunla yetişip birbirine karışmıştır. Nihayet yeryüzü (o bitkilerle) bütün zinet ve güzelliklerini alıp süslendiği ve sahipleri de onun üzerine (her türlü tasarrufa) kadir olduklarını sandıkları bir sırada, geceleyin veya güpegündüz ansızın ona emrimiz (afetimiz) geliverir de, bunları, sanki dün yerinde hiç yokmuş gibi, kökünden yolunmuş bir hâle getiririz. İşte düşünen bir toplum için, âyetleri böyle ayrı ayrı açıklıyoruz.” (Yunus 10/24)

Burada dikkat edilecek en önemli nokta hangi bitkinin hangi rahatsızlığa iyi geldiğini bilmek ve ölçüsünde karar kılmaktır. Her durumda modern tıbbın tavsiye ve kontrolüne ihtiyaç vardır. Aksi halde bilinçsiz veya aşırı dozda kullanımlar rahatsızlığı iyileştiremeyeceği gibi bazı yan etkilere de yol açabilecektir.

Ayrıca tabiatta görülen bitkilerin nevinin doğru tespiti önem arz etmektedir.

Sayfalarımızda fihristlenmiş bitkilerin özellik ve faydaları birer ipucu olmakla beraber deneyimli bir hekim tarafından mutlaka teyid edilmeli ve bitki kullanımlarının çeşit, doz ve kullanım sıklıkları yine hekim tarafından belirlenmelidir.

Cenab-ı Allah herkese sağlık, afiyet ve huzur dolu günler nasip etsin!

Hadislerden örnekler;

(Kuru üzüm, safra açar, balgamı söker, sinirleri kuvvetlendirir ve sıkıntıyı giderir.) [Ebu Nuaym, Deylemi]

(Kavun, karpuzda on özellik var: yemek, içmek, koku, meyve, çöğen, mesaneyi yıkar, karnı yıkar, iç hastalıklarına iyi gelir ve cildi temizler.) [Deylemi, İ. Rafii]

(Yemekten önce kavun karpuz yemek şifadır.) [İ. Asakir]

(Zeytinyağı 70 derde devadır.) [Ebu Nuaym, Deylemi]

(Zeytinyağı ile tedavi basura faydalıdır.) [Taberani, Ebu Nuaym]

(Zeytinyağı ile tedavi olun.) [Hâkim]

(Zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. O, mübarek, bereketli bir ağacın meyvesinden çıkar.) [Tirmizi, İbni Mace]

(Sarmısak yiyin ve onunla tedavi olun. Çünkü o, 70 derde devadır. Eğer bana melek gelmeseydi, elbette ben de yerdim.) [Deylemi, Tirmizi, Hakim]

(Soğan-sarmısak yemek haram değildir. Fakat kokusu gitmeden mescidimize yaklaşmayın!) [İbni Huzeyme]

(Kabak dimağı besler, aklı artırır.) [Deylemi, İ.Münavi]

(Kabak, baş ağrısına iyidir. Mercimeğe 70 Peygamber dua etmiştir.) [Nesai, Müslim Taberani, Deylemi, İ. Gazali]

Hazret-i Enes anlatır: (Resulullahın çorba içinde kabakları bulup yediğini gördüğümden beri Kabağı severim.) [Buhari, Müslim, Muvatta, Ebu Davud, Tirmizi]

(Yemeklerin seyyidi [üstünü] et ve pirinçtir.) [Tirmizi, Hakim, Ebu Nuaym]

(Acve hurması zehire karşı, küm’e mantarının suyu göze şifadır.) [Buhari, Tirmizi, Nesai, İbni Mace, İ. Ahmed, Deylemi, İ. Münavi]

(Lohusa hurma yerse, çocuklar sakin olur. Hazret-i İsa’nın doğumunda Hazret-i Meryem hurma yedi. Daha iyisi olsa idi, Allahü teâlâ onu verirdi.) [Hatib]

(Lohusaya taze hurma, hastaya, bal gibi şifalı bir şey yoktur.) [Ebu Nuaym]

(Mantar suyu göze şifadır.) [Buhari, Müslim,Tirmizi, Nesai, İbni Mace, İ.Ahmed, İbni Meniy, Z.Makdisi]

(İncir kulunca iyi gelir.) [Deylemi] (Çörek otuna devam edin. Zira onda ölümden başka her derde şifa vardır.) [Ebu Nuaym]

Resulullah rahatsızlanınca bir avuç çörek otunu ağzına koyup bal ile su içerdi. (Hatib)

(Çörek otu dertlere şifadır.) [İbni Sünni]

(Zemzem ve çörek otu her derde şifadır.) [Deylemi, İbni Sünni]

(Zemzem, içenin niyetine göre şifa verir, susuzluğu gidermek için içenin susuzluğunu giderir. Şerden korunmak için içen, şerden korunur. Açlığı gidermek için içeni doyurur, hastalık için içene şifadır.) [Hakim]

(Yemeğe tuzla başlamak ve bitirmek 70 hastalığa şifadır.) [R. Nasıhin]

(İnek sütü şifa, yağı ilaçtır.) [Beyheki]

(Sütlü gıdalar, hastanın kalbini ferahlandırır.) [Şir’a]

(Süt içen hamilenin oğlu olursa kalbi temiz, kız olursa güzel olur.) [Ebu Nuaym]

Şifalı bitkiler

Bitkiler hakkında metinler alıntıdır;

http://www.sifalibitkiler.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir