Anasayfa / İMAN ESASLARI / Sonbahar iman muhasebesi vaktidir
imanilmihali.com
sonbahar

Sonbahar iman muhasebesi vaktidir

Sonbahar iman muhasebesi vaktidir

SONBAHAR İMANİ MUHASEBE VAKTİDİR

Hayat dört mevsim kadar kısa ve mevsimler hayat kadar manalıdır. Yüce Allah bu nedenle insan eceline yeryüzünün kurumasını ve ahirette dirilmeye toprağın yağmurlarla yeniden kabarmasını emsal vermiştir.

“Onlara dünya hayatının örneğini ver: (Dünya hayatı), gökten indirdiğimiz yağmur gibidir ki, onun sebebiyle yeryüzünün bitkileri boy verip birbirine karışırlar. Fakat bütün bu canlılık sonunda rüzgârın savurduğu kuru bir çer çöpe döner. Allah, her şey üzerinde kudret sahibidir.” (Kehf 18/45)

“Allah’ın varlığının delillerinden biri de şudur: Sen yeryüzünü boynu bükük (kupkuru) görürsün. Onun üzerine yağmuru indirdiğimiz zaman kıpırdar kabarır. Şüphesiz ki, onu dirilten, elbette ölüleri de diriltir. Şüphesiz O, her şeye gücü hakkıyla yetendir.” (Fussilet 41/39)

Sonbahar mevsimi; heyecanlar ve coşkularla geçen yaz mevsimi ardından, kurumayı, eceli, hesap vermeyi, toprağa kavuşmayı anımsattığı için hüzün ayıdır, hazandır.

Sararan yapraklar gibi bedenlerin ve tün tabiatın sararması bu yüzdendir.

Kış mevsimine girmeden önce yapılacak iman ve vicdan muhasebesidir sonbahar mevsimi.

Sonbahar; hoyratça, şehvet ve hırs dolu, zevk ve eğlence dolu yaz’dan, dünya nimetlerinden, beyhude geçen ömürden, kışa, ahirete, hesap ve mizana geçişe hatırlatmadır .

Sonbahar çeki düzen vermek, ölümü hatırlamak, ecelin çok yakın olabileceğini düşünerek bir an önce yanlışlardan tövbe etmek mevsimidir. Ve sonbahar tüm yıl ve yaşam boyunca yapılan yanlışlardan, kışa girmeden, geri dönülmez zamanlara kalmadan tövbe etmek zamanıdır.

Ömürler gelip geçerken, kimsenin yarına garantisi yokken, daha vakit varken dikenli yollardan Allah yoluna çıkma zamanıdır sonbahar.

Tatlı esen rüzgârlarda, çisi çisi yağmurlarda, yere düşen yapraklarda, teni ürperten serinliklerde kendini düzeltme zamanıdır sonbahar.

Sonbahar yaralanmış, sapmış, aldanmış imanları tedavi etmek, tevhide yönelmek, kışa kalmadan-çok geç olmadan yanlıştan dönme zamanıdır.

Sonbahar; kuruyan yerin, sararan yaprağın, kararan bulutların, hoyratlaşan rüzgârın iman dolu gönüllere baki hayatı, mahşeri, hesap ve mizanı hatırlatması vesilesidir.

Sonbahar; imanları düzeltme, tazeleme, tedavi etme ve bir daha yaralamamaya söz verme mevsimidir.

“Ey insanlar! Ölümden sonra diriliş konusunda herhangi bir şüphe içindeyseniz hiç şüphesiz biz sizi topraktan, sonra az bir sudan (meniden), sonra bir “alaka”dan , sonra da yaratılışı belli belirsiz bir “mudga”dan yarattık ki size (kudretimizi) apaçık anlatalım. Dilediğimizi belli bir süreye kadar rahimlerde durduruyoruz. Sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyor, sonra da (akıl, temyiz ve kuvvette) tam gücünüze ulaşmanız için (sizi kemale erdiriyoruz.) İçinizden ölenler olur. Yine içinizden bir kısmı da ömrün en düşkün çağına ulaştırılır ki, bilirken hiçbir şey bilmez hâle gelsin. Yeryüzünü de ölü, kupkuru görürsün. Biz, onun üzerine yağmur indirdiğimiz zaman kıpırdar, kabarır ve her türden iç açıcı çift çift bitkiler bitirir. (Hac 22/5)”

 

Sonbahar iman muhasebesi vaktidir

Bu yazıyı okudunuz mu?

Fetva-i Azam (En büyük Fetva)

Fetva-i Azam (En büyük Fetva)

Fetva-i Azam (En büyük Fetva) Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla! Değerli Müslümanlar, Allah Bir’dir, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 5