Anasayfa / İMAN ESASLARI / Ahirete iman / Sonsuzluk bilinci ve insan
imanilmihali.com
Sonsuzluk bilinci ve insan

Sonsuzluk bilinci ve insan

Sonsuzluk bilinci ve insan

İnsan ölümsüzdür. Ecel ile gelen sadece bir boyut değişimi ve mekan farkıdır. Ölüm, sadece bir ‘sınav bitti’ zilidir.

Sonsuzluk, ecel ile kıyamet arası zorunlu süre hariç, Allah aksini dilemedikçe herkes için geçerlidir ve bizlerce malum olmayan bir süreye kadar insanlar, bu dünyada yapıp ettiklerini hatırlar ve hesap verir vaziyette yeni mekanlarında ahireti yaşayacaklardır.

Yani ölüm kurtuluş değil, yeni bir başlangıç değil bu hayatın devamı ve hasadıdır.

Bu bilinir ve anlaşılırsa kötülükler çok daha korkutucu, iyilikleri çok daha memnun edici olur.

Sonsuzluğun ecele ait hususlarda telaffuz edilmiyor olması, farklı yaşam boyutları ile sanki farklı iki yaşamın kast edilmesindendir ama doğru değildir. Başkaca bir hayat yok ancak sınavın karşılığı vardır.

Yani ahiret dediğimiz şey sınav notlarının okunması ve buna göre sonraki dönemde işgal edeceğimiz mekanın (dershanelerdeki sınav notlarına göre belirlenen yeni sınıflar gibi) belirlenmesi işlemidir.

Hayat tek, insan ölümsüz, sınav süreli, sonsuzluk Allah diledikçe bakidir. Kıyamet ise sınav kağıtlarının toplanması, sınav salonunun terkidir. Yani biten sadece bir sınavdır, hayatın kendisi değildir.

Akıllılar sınava çalışanlar, aptallar boş kağıt verenlerdir.

İnsanları ahirette bekleyen, yeni bir imkanlar serisi veya hayal alemi değil, yapıp edilenlerin karşılığı olarak bekleyen neticelerdir.

İnsan yaşamı sonsuzdur, insan ölümsüzdür. Bizlerin kabir hayatı diye tanıdığı şey sadece zorunlu bir bekleme süresidir ve kıyamet sonrası yaşam yeniden dirilişle birlikte kaldığı yerden devam edecektir.

Ahiret vardır, haktır, yaşanacaktır. Herkes yapıp ettiklerini hatırlayacak ve hesap sorucu olarak nefisler yetecektir.

Baki olan sadece Allah’tır.

Cehennemdekiler defalarca ölmek isteyecek ama asla ölemeyecektir.

Hayat tektir. Araya ecel girse de bu yok olmak demek değil, zorunlu ve sınav gereği olan bir müddettir. Misalen, kıyamete dek geçecek süre, öğrencinin sınav kağıdını verip sınavdaki diğer insanların kağıtlarını vermesini beklemekle geçen süredir.

Sınav sonuçları ferdi olarak okunacak olsa da ahiret yurdunda herkes herkesin aldığı notu, akibetinden anlayacak ve cennetlikler sevinip cehennemlikler pişman olurken, A’raftakiler cehennemliklere şöyle seslenecektir; “Size Allah’ın emirlerini bildiren kitaplar ve elçiler gelmedi mi?”

Herkese sınavında başarılar!

Bu yazıyı okudunuz mu?

Fil vakası

Allah’ın iman ordularını ve kendi kutsallarını bozguncu şeytanlardan koruyacağına, dev orduları bile Cundullah’ı (orduları) ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir