Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Sosyal medyada İslam’ın gözyaşları
imanilmihali.com
Sosyal medyada İslam’ın gözyaşları

Sosyal medyada İslam’ın gözyaşları

Sosyal medyada İslam’ın gözyaşları

Konuşmak, insanoğlunun hala sırrını çözemediği bir lütuftur ve milisaniyeler içinde gerçekleşen sayısız işlemin sonucunda anlama, çözümleme ve yeniden dışa vurma şeklinde gerçekleşen bu kabiliyet insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli vasıftır.

İnsan karakterini, huy ve mizacını, duygu ve düşüncelerini velhasıl kendisine ait her şeyi konuşarak ifade eder. Vücut dili de, mimikler de, kelimeler de, kahkaha ve gözyaşları da hep bu cümledendir.

Çok uzaklara, çok sayıda insana hitap edip, duygu ve bilgi aktarabilmek ise insan evlatlarının akıl ve bilimle çözmeye çalıştığı bir sosyal platformdur ki bugünlerde internet, yayın organları ve sosyal medya bu maksada hizmet etmektedir.

Okumuş, sayısal temelli, kültürlü, dil bilen, meslek, ticarethane, ideoloji veya hobi sahibi insanlar bu sayede çok geniş kitlelere uzanabilir, mesaj alıp verebilir haldedir.

İslam dünyası her ne kadar bu yarışa geç girdiyse de şu aralar iletişim de bu avantajları kullanabilme gayretindedir. Ama ufak bir sorun vardır. Bu sorun ise dinin yaşanan mevcut halinde ne ise sanal aleminde de aynıdır ve acıdır.

Sosyal medyadaki dini içerikli sayfalara göz atıldığında karşımıza birkaç tür sayfa çıkar. Ciddi ve kalıcı olanların arkasında yoğun bir idealist emekçi kitlesi, geçici ve kopyalama üzerine kurulu olanların arkasında amatörler, popüler ve gizemli olanların arkasında ise maalesef bu işi arkadaşlık sitesi gibi kullanmaya kalkan art niyetliler vardır. Ve mesele bu kadar basit te değildir.

Yorum ve paylaşımlardan çıkan bir iki örnek konuyu çok daha iyi anlatacaktır;

“…kızlar, A…. etekliymiş. Onu gruptan çıkarın.”
“Arkadaşlar, C…. erkekmiş!”
“… sadece kadınlar üye olabilir”
“…erkekler pm atmasın.”

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak uzatmadan yorumlayalım isterseniz.

1. Hoşgörü zayıf, alçaklık dizboyu, sinsi emeller çuvallar dolusu, ahlak zayıf, cinsiyet ayrımı had safhada, özel mesajlarla süregelen bir çapkınlık modası oralarda bile mümkün.

2. Kadın profilli erkekler, dini sayfalarda paylaşımda bulunan ama inancı o merkezde olmayanlar, ciddiyetsizlikler hiç te nadir değil.

3. Arkadaşlık tekliflerinin bayanlara yoğunlaşması, bayan resimlerinin çok beğeni alması, bayan profilli kullanıcılara özel mesajlar atılması ahlaksızlık denizinin en derin çukurları…

4. Sosyal medya hoşgörü, kardeşlik, huzur ortamında paylaşım ortamıyken nihayetinde ve yaşananlar neticesinde maksattan uzaklaşmış ve çapkınlık sitesi haline dönmüştür.

5. Farklı çevreden ve çok sayıda takip almak adına yapılanlar içeriğin sulandırılmasına, tezat grupların aynı ortamda birlikteliğine neden olarak ciddiyeti zedelemektedir.

6. Son olarak dini sayfa temalı tüm sayfaların maalesef dinin kendisi gibi binlerce fikre, mezhebe, tarikata bölündüğü, dinin bir parti tekeline sokulmaya çalışıldığı gerçeği aşikardır. Bu da dinin, iman kardeşliğinden ziyade ibadet kardeşliğine kaydığının ve ideoloji uğruna dinin siyasete alet edilmeye çalışıldığının resmidir.

Sosyal medya dini paylaşımları, dünya üzerindeki kötülükleri duyurmak, iman, ibadet ve ahlak gibi güzellikleri özendirmek, tanıtmak ve teşvik etmek maksatlı olmalıyken halen bu misyondan uzak, anlaşılmaz bir bencillik ve tutuculuk elindedir. Bu nedenle de gereken gaye ele geçmemekte, hasıla güdük kalmaktadır. Daha ileri gidersek….dini sayfalar arasında DİN savaşları yaşanmaktadır.

Maksat bu mudur?

Gaye elele verip; kalpleri huzur ile doldurup, Allah dost ve düşmanlarını tanıtmak, dostlara dost, düşmanlara düşman olmak değil midir? Gaye; modern ve güncel olayları da yorumlayarak İslam’ı yüceltmek ve meselelere kalıcı çözüm bulmak değil midir? Bu site ve sayfaları şahsi ve aşağılık hisleri için kullanan çapkın ve zamparaların bütün sayfalara aslında ihanet ettiği yalan mıdır?

Maalesef ön sayfalarda çıkmak adına sayfa sahipleri bu sahtekâr ve art niyetlileri defedemediği içindir ki, sayfa sahipleri rayting adına olur olmaz niteliksiz ama çok paylaşımda bulunmak adına manası anlaşılmaz sayısız resim ve yazı paylaştığı içindir ki dini sayfalar arzu edilen hasıladan çok uzaktır.

İşin belki de en acı yanı, insanların bu sayfalarda bile dünyevi ahlaksızlıklar için yemleme yapması ve av peşinde koşmasıdır.

İman bu yüzden ibadetin de, ahlakın da ilk adımıdır.

Bayan ismini kullanan, bayanları sanal tacizlerle zorda bırakan bu etekli adamlar (!) zaten has yaşamadıkları dini, daha da yozlaşmış hale getirmekten çekinmeyen kullardır.

Dinde zorlama yoktur. Bu yüzden Allah sayısı ümmet yaratmış ve dileyeni sonuçların katlanmak şartıyla iman etmemekte serbest bırakmıştır. İnsan inanmayabilir ama din adına emek ve ter dökenlere herkes saygı göstermek ve teşekkür etmekle mükelleftir.

Kaldı ki bu sayfalar arkadaşlık veya evlilik siteleri değil, kan gölüne, göz yaşına boğulmuş İslam’ı diriltme gayretleridir.

Öte yandan sayfa sahiplerinin de dine bakış açılarını net ve gerçek olarak ortaya koymaları, inanç, mezhep, tarikat, niyet ve düşüncelerini daha ilk baştan belli etmeleri gerekir ki adalet ve hak gerçekleşsin. kandırmaca ve tuzaklar karıştığı anda din saflığını kaybeder ve yalan üstüne kurulu ilişkiler değersiz olduğu gibi ölmeye de mahkumdur.

Rabbim sosyal medya imkanlarını has niyetlerle Rabbimize iman doğrutusunda kullanmaya gayret eden kullarına başarılar nasip etsin.

Rabbim bu amaç uğrunda emek ve ter döken kullarından razı olsun.
Rabbim hile, tuzak, art niyet, münafıklık, şirretlik, şer, çıkar, menfaat, rant elde etmek isteyenleri başarısız kılsın.
Rabbim dini gerçek veya sanal ortamda sulandırmaya kalkışan herkesi tarumar eylesin.
Amin!

Sosyal medyada İslam’ın gözyaşları

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi?

Kur’an İslam’ına dönüşün hala vakti gelmedi mi? Derin Asr-ı Saadet özlemiyle yanıp tutuşurken, tevhid yolunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir