Anasayfa / İMAN ESASLARI / İman damlaları / Su; hayatın ta kendisi
imanilmihali.com
su hayattır

Su; hayatın ta kendisi

Su; hayatın ta kendisi

Her şeyin başı, her şeyin sonu sudur. Bir damla sudan başlar dünya Arş’tan aşağı düşen, bir avuç sudur dünyada yer’i kabuklaştıran, bir nefes sudur çimeni ayağa kaldıran. Yüce okyanusların atasıdır bir damla su, balıkların, kuşların, kelebeklerin damarlarında dolaşan kanat çırpma gücüdür.

İnsandır, topraktır, kâinattır su. Mübarek, ilahi, rahmetli, bereketlidir.

Bir damla sudan olur her şey. Bir damla susuzluktan yok olur evren. O su saklar sırlarını milyon kere değişse de kabı. Akıp gitse de çok uzaklara hatırlar su geçtiği vadileri.

Su hayat’tır, hayat verir. Yedi cihan bir araya gelse bir damlasını yapamazken o tüm kainatı yaratır Rabbinin izniyle. Ölüyü diriltir, diriyi öldürür.

Hayat olur, can verir toprağa ayağa kaldırır tabiatı. Çatlatır toprağı, çekirdeği, iletir ilahi mesajı Rabbinden.

Ölüm olur sular seller götürür yeryüzünü tufan olur. Yine Rabbinin mesajını, hükmünü iletir. Su yanan bedenlere ilaç olur, susamış gönüllere merhem.

Su ateşe düşmandır, kötülüğü yok eder. Su bir candır hayata canlar katar.

Üşüşür bedenler suyun başında susamışken kurdu kuzusu. Kuyularda birikir susamışlar sürüsü. Bir damla rahmet için çıkılır yağmur dualarına. Ekinler tesbih eder hep bir damla su için.

Rahmettir su hak edene, gazaptır su azmayı isteyene.

Su Yaratan’ın simasının gölgesidir. Engin denizlerde o vardır uçsuz bucaksız, derelerdeki şırıltı da, kumsaldaki yıldızlarda, çağlayanlardaki coşkuda hep O vardır.

Bebeğin kokusunda, gülün goncasında, kelebek kanadında O vardır.

O su ile iletir mesajını almak isteyene. Bulutlarıyla, gök gürlemesiyle, şimşek ve yıldırımıyla O bir bütündür. Hem ümit salar yüreklere hem korku. İstediğini yakalar yıldırımlarla, istediğine akıtır rahmet damlalarını doyasıya.

İki bahçe yan yana aynı olur mu? Biri hayırsız adamın elinden bellenmiş, duasız, niyazsız, diğeri hayırlı dualının elinden çıkmış apak. Biri taş üzerinde olsa da tonlarca mahsul verir, biri en kıymetli toprakta da olsa boş geçer hasat zamanını.

Gönüllerin sahibi Yüce Allah’ın en büyük ikramıdır su.

 

Su; hayatın ta kendisi

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir