Anasayfa / İMAN ESASLARI / Kalbin sesi / Tasdik bakımından insanlar kaça ayrılır
imanilmihali.com
Tasdik bakımından insanlar

Tasdik bakımından insanlar kaça ayrılır

Tasdik bakımından insanlar kaç çeşittir

Tasdik bakımından insanlar imanı kalpte yaşatma ve dil ile ifade etme durumlarına göre üçe ayrılır ki imanı yaşatmak, zaruri hallerde gizlemek makul olabilirse de iman bahsinde riyaya bulaşmak ebedi cehennem ateşlerine müstehak olmanın adıdır.

Tasdik onaylamak, ikna olmak, kabullenmek manasınadır ve dinen bunun adı imanı kalple desteklemek ve emin olmaktır. İçinde güveni de barındıran bu kelime insanların gerçek iman durumlarını ortaya çıkaran ama gerçeği sadece Allah’ın bildiği bir takvayı işaret eder.

Kur’an’ın işaretiyle tasdik hususunda insanlar üç derecedir.

1. Bir kısmı, Allah’ı ve Allah’tan geleni hem kalbiyle ve hem diliyle tasdik eder.

Bunlar Allah ve insanlar yanında mümindir. Arzu edilen iman, baskı altında olmayan iman şekli budur.

2. Bazısı da diliyle tasdik eder, kalbiyle yalanlar.

Bunlar Allah katında kâfir, insanlar yanında mü’mindir. Çünkü insanlar, onun kalbini bilmezler ve açıkta gördükleri ikrar ve görünüşe göre ona mümin demeleri gerekir. Kalbini bileceğiz diye kendilerini zorlamaları da caiz değildir. Münafıkların tipik hali olan bu dille söyleme ama kalple yalanlama illeti imanın en büyük düşmanlarındandır.

3. Diğer bir kısmı da kalbiyle tasdik eder, diliyle yalanlar.

Bunlar imanını gizlemek zorunda bulunduğu, kendini saklama halinde ise onu tanımayanlar nazarında kâfir sayılır, Allah katında ise mü’mindir”. Zaruri şartlar altında saklanmak zorunda olan imanın tehlikeden uzak kalmasının şartı o gizleme veya inkarın sadece dille yapılması kalbe değmemesidir.

İmanın kalp ile tasdik ve dil ile ikrar olduğu hatırlanırsa mü’min önce kalbinde imana yer veren ve sadakatle bağlı kalan ve sonra bunu korkusuzca ifade eden ve amelleriyle destekleyen örnek kuldur.

Riya ve münafıklık hali ise cehennemde kafirlerden de aşağı olmayı gerektiren bir düşmanlık ve cehalettir ki mü’mine sokulup yürekte patladığı için eziyet ve zararı büyük olandır.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir