Anasayfa / DİNİMİZ İSLAM / DİNİMİZ / Tecdid-i iman nedir?
imanilmihali.com
Kelime-i-şehadet

Tecdid-i iman nedir?

Tecdid-i iman nedir?

Tecdid-i iman; bilerek veya bilmeyerek küfrü gerektiren (imanı gideren), şirk belasına sokan veya yanaştıran bir sözü söylemek veya bir işi yapmak, niyetlenmek yahut böyle bir şeyi yapmış olma ihtimali üzerine, kelime-i şehadeti; manasını bilerek ve inanarak söyleyip, imanını yenileme, tazeleme demektir.

Kelime-i şehadet ; “Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhü ve resulü” cümlesidir ve manası, “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed, O’nun kulu ve elçisidir.”

İmanı sakatlayan, zayıflatan bir hal ortada olmasa bile kul gün içinde tevbe ve istiğfar etmeyi, kelime-i şehadet ve kelime-i tevhidi kalben destekleyerek tekrar etmelidir ki manaya hakim olmak şarttır. Çünkü kullar bilerek veya bilmeden şirke ve küfre yanaşmış ve hatta imana aykırı amel bile işlemiş olabilir ki Rabbimizin niyetimize hakim olmasına ilaveten dilimizle de bu imanı tekrarlamak doğru ve güzel olandır.

İçimizdeki niyet şirk veya küfre yakın değil ve salih ise zaten Yüce Allah bunu bilecektir lakin biz kullar abdest meselesinde olduğu gibi tereddüt durumunda nasıl abdesti yeniliyorsak iman bahsinde de sürekli, inanarak, sevgi ve muhabbetle (riya ve gösterişe kaçmadan) iman etmek gereği sözleri sarf etmeli ve bunu mutlaka kalp ile de desteklemeliyiz.

Tecdid-i iman bu haliyle farz değil müstehaptır ve faydası vardır lakin yapılmasa da kulun imanını ve maksadını bilen Yüce Allah o kulun zaten söz ve ameline değil niyetine bakacaktır.

Konu çeşitli dualarla takviye edilebilir ve dini nikaha da uyarlanabilir ancak iman bahsi tüm ibadet ve amellerden üstün olduğundan iman cevherine ait hususlarda Rabbimize güvenmek ve kalbimizi temiz tutmak en güzelidir.

Tevbe ve istiğfar, mağfiret ve şirk ve küfürden Yüce Allah’a dua ile sığınmak ise her kula her zaman lazım olandır ve Yüce Allah dualara cevap verendir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Din ve Fıtrat

Allah’ın tek dini ama iki din tarifi, insanın tek doğru ama iki yaşam şekli vardır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir