Anasayfa / ALLAH (cc) / Tek bir tarikat ve cemaat vardır
imanilmihali.com
Tek bir tarikat ve cemaat vardır

Tek bir tarikat ve cemaat vardır

Tek bir tarikat ve cemaat vardır

Tek bir tarikat ve cemaat vardır ve o da “Aynı Allah, Kuran ve Peygambere biat” tarikatidir.

Allah’ı, Kur’an’ı, Peygamberi aynı olanın farklı yol izlemesi mümkün olamayacağından, ayrışan, bölünen İslam’ın her bir parçasında, Kur’an’dan uzaklaşma, dinden çıkma, şirke kayma ve batıla yanaşma vardır.

İman kardeşliği, Asr-ı Saadet’in tesisine çalıştığı en kutsal müessesedir ve başarılmıştır. Ezilen, işkence gören, malları elinden alınan, savaşlarda kaybeden, köleleştirilen, fakirleştirilen iman sahiplerinin kardeşliği olan iman kardeşliği, İslam’ın hayat bulmasına, yeşermesine imkan sağlayan en muazzam birlikteliktir.

Bu birliktelik içinde Allah’ın bir tek ipi vardır ki Kur’an’dır, Allah’ın emri bölünmemekten yanadır.

Tekkelerden başlayan, tarikat, mezhep, cemaat, hizip, fıkra gibi sayısız bölünmeye gebe ayrışmaların tamamının ardında art niyet ve beklenti vardır ki çoğusu maddi kaynak ve makam beklentisidir, yine çoğusu dış kaynaklardan finanse edilmektedir.

Yaşanan son örnekler bir kez daha göstermiştir ki hangi coğrafyada olursa olsun bölünme zayıflıktır ve zayıf olanlar daima kaybeder.

İman kardeşliği sadece insan, toplum veya din için değil tüm insanlık için mühimdir. Çünkü evrensel İslam’ın hak ettiği düzen ve güce ulaşabilmesi, yeryzüne egemen olabilmesi ancak bu sayede mümkündür. Bu nedenle dini bölmeye, parçalamaya yeltenenlerin dine dost olduğu da söylenemez.

Asr-ı Saadet döneminde olmayan, sonraki asırlarda ortaya çıkan tarikat ve mezheplerin tamamı kişilerin yorumlarından kaynaklanan, İLAHİ OLMAYAN, VAHYE DAYANMAYAN, sonradan tespit olunmuş ve mevcut ayetlerden türetilmiş, başta iyi niyetli ama sonradan istikametten kaymış, bugün teröre varan şiddet yanlısı bir haldedir ve muteberlikleri tartışmalıdır.

Mevcut hallerinin kişiye tapmak, Kur’an’ı dışlamak, din adına sapıklığa el vermek, teröre bulaşmak, zikir törenleri adına değişik danslara imkan tanımak gibi hassasiyetleri de göz önünde bulundurulursa tarikatleşme mantığının yanlışlığı zaten anlaşılacaktır. Dahası her birinin diğerini din dışılıkla ithamı ve yorumların birbirine tamamen zıt olması da durumu açıklar mahiyettedir.

Bu nedenle tek bir tarikat ve cemaat vardır ve o da “Aynı Allah, Kuran ve Peygambere biat” tarikatidir.

Değil mi ki tüm ayrışmalara rağmen tamamı bu ilahi üçlüye biat etmektedir, değil mi ki tüm ayrışanlar bu üçünden sözde de olsa vazgeçmemektedir, o halde ayrışmaya sebep olan nedir?

Tıpkı Kur’an okuyuşlarındaki fark gibi (kıraat) hakikat sabittir, değişmezdir, sade ve anlaşılır vaziyettedir. Mezhep veya tarikat adına ayetleri irdelemek, müteşbih ayetlerin ardına düşmek doğru değildir. Hele ki son Peygamberin ardından hala ilham ve rüya yoluyla vahiy aldığını iddia etmek düpedüz peygamberlik iddiasıdır ki bu peygamberlik asla gerçek değil sahtedir. Çünkü son Peygamber gelmiştir ve başka da gelmeyecektir.

Keza Kur’an’dan başka da kutsal kitap gelmeyecektir çünkü İslam kıyamete dek bakidir.

O halde Peygamber üstü tartışmasız kişi ve Kur’an üstü tartışmasız kitap (mişna) aramak enayilik olmakla kalmaz, müşrikliktir, şeytanlıktır.

Şeyhlere, şıhlara iradelerini ve servetlerini teslim edenler de aracı ve şefaatçi umutlarının üzerine soğuk su içmelidir ki en büyük şefaatçi Kur’an’dır ve onların bu halleri sebebiyle de Peygamber huzurda ümmetinden “Kur’an’ı hayatın dışına ittikleri” için şikayetçi olacaktır ve emin olunmalıdır ki hakkında şikayetçi olunan toplumun şefaatten payı olamaz.

Çünkü şefaat sadece Allah’ın razı olduğu kullar içindir ve O, dinini bölenlere, Kur’an ve Peygamberi aşağılara atıp, şeyhlere ve mişnalara kutsallık vasfı verip yüceltenlere şefaat etmeyecektir.

Bir tek tarikat ve kardeşlik vardır ve o iman kardeşliği, tevhid tarikatıdır.

Gerisi sıkıntılıdır, sakıncalıdır, risklidir, tehlikelidir, şirk kokuludur.

Tek bir cemaat vardır ve o da Yüce Allah’ın huzurunda, sadece ibadet ve kulluk için bulunanların gönül bağlarıyla oluşturduğu birlikteliktir ve bu cemaat sadece Kur’an diyebilen ve Muazzez Nebi’den daha üstün kul tanımayanlardan müteşekkildir.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İslam’ın abdesti iman

Bir çekirdekten dev çınarı çıkartan Allah bizler için iman nüvesini kalplere koymuştur. O iman büyüyecek, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir