Anasayfa / KUR'AN-I KERİM / Kur'an nuru / Tevhid inancını en iyi anlatan sure hangisidir
imanilmihali.com
Tevhid inancını en iyi anlatan sure hangisidir

Tevhid inancını en iyi anlatan sure hangisidir

Tevhid inancını en iyi anlatan sure hangisidir

Kur’an’ın çoğu suresi imanı ve tevhidi anlatır. Ancak bazı sureler vardır ki mahiyeti itibarıyla tevhidi ve tevhid eri olabilmeyi özellikle emreder. Bunlar 14 ncü sıradaki İbrahim suresi ve 112 nci sıradaki İhlas suresidir.

İbrahim suresi Mekke döneminde inmiştir. 52 âyettir. İçinde Hz. İbrahim’den ve ailesinden söz edildiği için bu adı almıştır. Sûrede başlıca imanın temel konuları olan Allah’a iman, peygamberlere iman, öldükten sonra dirilme ve hesap ele alınmaktadır. Sure, Yüce Allah’ın “dostum” diye isimlendirdiği ve yüce makamlar bahşettiği Hz. İbrahim ‘in (as) neden bir hanif müslüman ve neden bir tevhid eri olduğunu anlatır.

Kur’an’da 3. sırada nuzül edilen Al-i İmran suresinde sadece bir ayette de haniflikten bahsedilir ki bu ayetin sırası 67’dir.

İbrahim ve Al-i İmran sureleri tevhid eri Hz. İbrahim’i ve ehlibeytini anlatıyorsa da İhlas suresi tevhid anlamında bir adım daha öndedir. Denilebilir ki ihlas suresi tevhidi, İbrahim suresi nasıl tevhid eri olunacağını ve hanifliğin kıymetini anlatır.

Bu nedenle, Tevhid inancını en iyi anlatan sure hangisidir sorusunun cevabı; İhlas suresidir ki Yüce Allah’ın eşi ve benzeri olmadığına, Tek olduğuna, hiçbir şeye muhtaç olmadığına, dengi ve benzeri bulunmadığına, sonsuz hikmet, ilim, kudret ve mülküne işaret eder.

İhlas suresi ise Mekke döneminde inmiştir. 4 âyettir. İhlâs, samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak demektir. Allah’a bu sûrede anlatıldığı şekilde inanan, tevhit inancını tam anlamıyla benimsemiş ihlâslı bir mü’min olacağı için sûre bu adla anılmaktadır. Bu surede anlatılanlar tevhidin yani Yüce Allah’ı Bir’lemenin nedenini ve önemini vurgular.

Bismillâhirrahmânirrahîm.

“De ki: “O, Allah’tır, bir tektir. Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır; O, hiçbir şeye muhtaç değildir.) O’ndan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.” (İhlas 112)

Bu yazıyı okudunuz mu?

Kur’an ile ikinci doğum

Kur’an ile yeniden yapılanma da diyebileceğimiz bu başlığın tasavvufi manası derin ve özeldir ki pek ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir