imanilmihali.com
toprak

Toprak ve yer

Toprak ve yer Yaratılanlara sınav alanı olarak var edilen, hayatın ve tüm diğerlerinin suyla birlikte buna göre teşkil olduğu en büyük ayetlerdendir. 

Adem’in ham maddesi, ateşten yaratılanın hor gördüğü, yeryüzünü yaşanası kılan toprak.

Bitkilere, hayvanlara, insanlara altıyla, üstüyle, içiyle, dışıyla ana kucağı gibi olan toprak. Şefkatin, bereketin, rahmetin kaynağı, Yaratan’ın içinde bin bir sır sakladığı toprak.

Kah kayalarla dolu olur çekiç işlemez, kah yumuşacık olur ele gelmez, kah bereketlidir adam diksen şahlanır kah çoraktır ne yapsan kar eylemez.

Suya hasret, güneşe hasret, rüzgara hasret kılınmış toprak. Onlarsız bereketi, tadı tuzu olmaz.

Rızkı veren Allah’tır. Toprak emir kuludur. Nasıl ki öğretilir toprağa hangi tohumdan ne çıkacak, nasıl ki çekirdek ne zaman yarılacak, nasıl ki çiçekler ne zaman açacak bir melek söyler toprağa.

Tabiat denen söylenti maddedir. Aslolan toprak Yaratan’ın emrinde iş görendir.

Bazen verir, bazen vermez toprak sahibine göre. Sahibi anarsa Rabbini, açarsa ellerini O’na doğru, O’nun adıyla vurursa çapasını toprağa ….verir toprak Yaratan’ın izniyle.

Toprak berzahtır. Ruhlar göğe giderken bedenler emanettir toprağa. Akıllıyım diyen insanın bilmediklerine şahittir toprak. hayvanları da bitkileri de insanları da varlığından çıkarmış anadır.

Helallik alan hayvanlar nasıl ki toprak olup gidecekse cennete seçilenler hariç, madenler, yer altında yatanlar nasıl sura üfürülünce çıkacaksa dışarı, ateşler kaplayacaksa toprağı altında hapsedegeldiği yıllarca, dağlar birbirine vurulacaksa toprak hepsini bilir.

Suyun ev sahibi, insanın sadık dostu, hayvanların anası toprak rahmet ve berekettir.

Lakin bazen yutuverir adamı Rabbin emrine uyarak. Sallar döker üstündekileri emirle. gazlar, lavlar püskürtür göklere, dumanlar, sesler çıkartır. Söndürüverir ocakları hatırlatmak istercesine kıyameti.

O bu kadar çok şey bilirken dayanamaz insanoğlunun cahilliğine. Rabbinin sabır ve ahdine bağlı kalmasına hayrandır.

Toprak Rabbinin zulmetmediğini, insanoğlunun kendisine zulmettiğini bilir. Bilir de söyleyemez.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 + = 67