imanilmihali.com
Kur’an’da övülen sabır

Yeis

Yeis

Aşkın doymayan, ulaşamayan, kanmayan arzusudur yeis. Kapkara bulutlar gibi sarar gökleri de göstermez olur güneşi. Bulutlardan semadan sıyrılıp ta aşamazsa dünyalığı gönül kapkara olur, darlanır. Yıldızlarla raks edemez, uçamazsa aşığına hapsolmuş aslan gibi sıkışır kalır kafeste.

Kâfirlerden başkası umut kesmez Allah’tan der açar ellerini açabildiğince, niyazla, duayla titrer dudakları gönül telinden. Uzatsa yakalayamaz, seslense duymaz derler görenler ya yanılırlar. O her şeyi duyar ve her şeyi bilir. Görmediği yoktur. Gönüllerden fışkıran sesleri daha iyi duyar, duasına daha çabuk cevap verir Yaratan.

Başka sevgiler dolanırsa gönlün ayaklarına, sevdaya giden yollar beşerle, tabiatla dolarsa, kendinle kalamazsa gönül yeise düşer. Uzatırsa secde aralarını, kısaltırsa niyazını, içtenliğini kaybederse zaman zaman ateşi düşer.

Bir de yalnızsa, hazırsa, iman açlığı doruklara çıkmışsa, özlemişse gönül padişahını çoşar, titrer kabarır gönül. Zaman durur, mekân kaybolur, etraf sakinleşir. Huzurda olmanın hazzıyla, miraç kadar canlı, kıble kadar mukaddes oluverir ibadet.

Gönlün yeisi sevdalısını görememesidir. O’nun huzuruna çıkamamasıdır.

Gerçekse, içtense huşu olur ibadet. Sahteyse, aceleyse, gösterişse eziyet olur ibadet.

Yeis

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir