Anasayfa / İMAN ESASLARI / İman damlaları / YÜCE ALLAH (C.C.) RIZASI İÇİN YAŞAMAK
imanilmihali.com
Allah (cc)

YÜCE ALLAH (C.C.) RIZASI İÇİN YAŞAMAK

YÜCE ALLAH (C.C.) RIZASI İÇİN YAŞAMAK

Fani kulun hayat bahşedeni, kâinata üstün kılanı, cennete varis yapanı, akıl, ruh ve şuurla donatanı, kuluna göz, kulak ve gönül bahşedeni Allah’tır. Allah (c.c.) tek malikimiz, tek mevlamız ve tek sahibimizdir. O âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’tır.

Biz O istediği için, öyle hükmettiği için, dilediği için varız.

İstediği an bizi başkaları ile değiştirir ve dilediğinde bizi bir emriyle yok eder. İlminden, hikmetinden, iradesinden sual olmaz O’nun. O bizim sevgilimiz, cihan padişahı, Arş’ın hâkimi, bilinen ve bilinmeyeni tek başına yaratandır. Ne yardımcısı vardır, ne eşi ne ortağı. Mülkü ve kudreti sonsuz, rahmet ve merhameti sınırsız, azabı şiddetlere sığmayacak kadar yücedir.

Mümkün müdür ki O’ndan başka bir yolumuz olsun? Mümkün müdür ki O’ndan ve Kur’an’ından başka bir İslam’ımız olsun, mümkün müdür ki Hz. Muhammed’den (s.a.v) başka bir yarenimiz olsun?

O bir köşktür gönül bahçemizde hiçbir sevginin yanına yanaşamadığı, bir kokudur eşi benzeri olmayan. O aşkıyla yakıp kavuran bir sevgilidir.

Bizler kuluz. Beşerin tüm zaaflarını, tüm zayıflıklarını taşıyan etten, kemikten yapılı, topraktan yapılmış insan denen varlıklarız. Topraktan gelip toprağa, Yaratan’dan gelip Yaratan’a gideceğiz. Ne yaparsak karşılığını eksiksiz bulacak, önden ne gönderir, geride ne bırakırsak tastamam karşımızda bulacağız O’nun huzurunda.

O iyiliklere misliyle, zulüm ve günahlara kendisiyle karşılık verendir.

O bizlere daha doğmazdan evvel söz vermiş söz almış sahibimizdir. Biz her şeyi O’nu sevdiğimiz için, O’nun azabından sakındığımız için yapar veya uzak dururuz. Bir tek şey isteriz bizden razı olsun.

Neyi niyet eder, neyi dilersek O bilir. Neyi ne maksatla yaptığımızı en iyi bilen, bize şah damarımızdan yakın olan O’dur. O bizlerin kendisine ortak koşmamıza, O’nu anlamamamıza razı olmaz, imanımıza, şükrümüze, sabrımıza, duamıza razı olur. Küfre, şirke, kendisine haksızlıklara razı olmaz. Peygamberi ile gönderdiği Kur’an’ı anlamadan okumamıza, öğüt ve tavsiyelerinden uzak bir hayat yaşamamıza razı olmaz.

O, O’nun rızasını isteyip hayırlı işlerde yarışalım, güzel şeyler üretelim ister. Sadece ve sadece kendisine kulluk edip kalp sesini dinleyerek, vicdan rehberliğinde yaşayalım ve cennete varis olalım ister. Sapmadan, dikenli yollara, karanlıklara dalmadan aydınlığa ve feraha kavuşalım ister.

Ve bizler… her şeyi O’nun rızası için yaparız. Gönüller O’na atarken, gözler, kulaklar O’nu ararken, dünya kadar malımız olsa, bir damla rahmet etmezken, bizler O’nu arzular, O’na yanaşmaya gayret ederiz.

İmanımızla, ibadet ve ahlakımızla O’na yönelir, başkaca ne bir yardımcı ne bir dost ediniriz. O niyetimizi, içimizden geçeni bilen, her attığımız adımı gören ve duyandır.

Biz sadece O’nun rızası için yaşar ve ölürüz. İbadetimiz de yaşamamız da sadece O’nun içindir. Bu mana içimizde varsa tevhid vardır. Yoksa şirk sarmıştır dört yanımızı ve karanlıklarda boğulur gideriz.

Bu yazıyı okudunuz mu?

İman, mü’minin her şeyidir.

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR

İMAN ETMEK İÇİN İLK ADIMLAR İnandığımızı iddia ederken yerine getirmediğimiz mükellefiyetler veya hepten inanmadığımızı beyan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 8 = 9