Anasayfa / sureler ve anlamları / Yusuf suresinin ibretlik öğütleri
imanilmihali.com
Sureler bize neler anlatır

Yusuf suresinin ibretlik öğütleri

Yusuf suresinin ibretlik öğütleri

Yusuf suresi; sureye adını veren Hz. Yusuf (as) kıssası ile başlar, kardeşlerinin Yusuf (as) ettiği oyuna rağmen Yüce Allah’ın O’nu nasıl nimetlendirdiği, hakikati nasıl gün ışığına çıkatttığı ve Allah’ın en umutsuz anlarda insanları dipsiz kuyulardan nasıl çıkarttığı anlatılır. Devamında kölelik zamanları, efendi yanındaki günleri ve efendinin hanımının ilgisine (!) mazhar olan Hz. Yusuf’(as)’un maruz kaldığı iftira ve akabinde yaşadığı uzun hapis yılları, nihayet o hapisten çıkıp makam ve servete kavuşması, kardeşlerini ve daha sonra ailesinin kalanlarını yanına alması anlatılır.

Sure devamında Hz. Yusuf’un zorluk ve mahrumiyet yıllarından sonra nasıl huzur ve esenliğe kavuştuysa Hz. Muhammed (sav)’in de aynı zorlukları yaşayacağını ama muzaffer olacağını bildirir, tümü erkek olan peygamberlerin tamamının aynı zorlukları yaşadığı, mü’minler ancak en zor anda kalınca Allah’ın yardımının geldiği anlatılır.

Surenin en mühim mesajlarından ikisi elbette Yusuf Peygamberin “Ben Allah’tan korkarım” demesi ve “Nefisleri temizleyen sadece Allah’tır” sözleridir. 

Dürüstlüğü ve sabrı telkin eden sure kıssalardan alınacak ibretler olduğunu, Yusuf (as) kıssasının ilahi kattan bildirmese Peygamber tarafından bu kadar net ve doğru bilinemeyeceğini ve Kur’an’ın alemlere rahmet ve hakikat olduğunu bildirerek sona erer.

Sure, 111 (yüzonbir) âyet olup 1,2 ve 3. âyetler Medine’de, diğerleri Mekke’de inmiştir. Sûrenin başından sonuna kadar Yusuf Peygamber’den bahsedildiği için bu adı almıştır.

Bu yazıyı okudunuz mu?

Sureler bize neler anlatır

Nahl suresinden dökülen lezzetler

Nahl suresinden dökülen lezzetler Yaratılışı ve insana verilen nimetleri izahla başlayan sure, insanın emrine verilen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir