Anasayfa / BAŞ YAZILAR / İman farkındalıktır
imanilmihali.com
İman farkındalıktır

İman farkındalıktır

İman farkındalıktır çünkü iman sahibine karanlıkla aydınlığı, kötüyle iyiyi, çirkinle güzeli ayırt etme gücü ve idraki verir. İman farkındalıktır çünkü iman etmeden Allah’ın ayetleri görülemez, tanınamaz.

İman farkındalıktır

İman; sadece tek Yaratan Yüce Allah’a ve O’nun mülk ve kudretine ait her şeye koşulsuz inanmak, bu inancı kalp ile tasdik, dil ile ikrardır. Amel ile desteklemek ise ibadettir. Ahlak bu iman ve ibadetin zaten doğuştan var olan insani güzellikleri ortaya çıkarmasıyla ömre yerleşen güzel huy ve davranışlardır.

imanilmihali.com
 Kısaca iman hayır ile şerri, zalim ile iyiyi, nankör ile mü’mini, şeytan ile hak yolcusunu, münafık ile kulu, hak ile batılı ayırt etme kabiliyetidir. İman; yaşamda yapmakta olduğumuz tercihlere ışık tutacak Allah ayetlerini, hidayet ve hikmetlerini fark edebilme gücüdür. İman, nefsi terbiye etme dileği, kalbe aşkı yerleştirme isteği, sadece Allah’a yönelme güdüsüdür.

Çünkü İman farkındalıktır.

İman kalbe yerleşince sokaklarda gezenlerin, ekran ve gazetelerde boy gösterenlerin kimler olduğu daha iyi anlaşılır hale gelir. Bu imanın en büyük karıdır ki tehlike ve tuzakları daha en baştan bertaraf eder. Çünkü sözler kalbin aynası değil nefsin askerleridir oysa ameller gücünü kalpten alır ve samimi ve daimi olduğu sürece çoğu zaman gerçektir. İman söz ile denilenle el ile yapılanın farkına varmayı sağlar. İman yapılmakta olanın samimiyeti konusunda ipucu verir. Bu sayede aptal ile abdal, Müflis ile muhlis, kul ile riyakâr, münafık ile mü’min anlaşılır olur.

imanilmihali.com
 İman bu ayırımın ardından hakikati de gözler önüne sermeye devam edendir ki o işin gayesi ve neticesindeki hasılanın hayır mı şer mi olacağı anlaşılır olur. En güzel süslenmiş sözler, en derin din istismarları ile kalplere atılan okların zehri işte bu iman ile anlaşılır olur ve akacak Müslüman kanlarına set bu sayede çekilir.

İman aydınlanmayı ve hakikati reddedenlere de yazılı tebliğdir ki bu gayrimüslimlerin mazereti kalmasın. Bu nedenle Kur’an ve Peygamber İslam’ı tüm insanlığa tebliğ etmiş ve ahirette de ondan sorulacağımızı duyurmuştur.

İman, zalim ve kâfirlere uyulduğunda başımıza neler geleceğini de anlatan rehber ve ışıktır. Öyle ki cennet ve cehennem tasvirleri sadece birer tasvirdir ve cehennemden hemen öyle birkaç günde veya birilerinin şefaatiyle uğramadan kurtulunacak bir yer değildir.

Şefaat sadece Allah’ın razı olacağı kullara hastır. Bu iman sahibi küçük veya büyük günahları, beşeriyeti veya cahilliği neticesinde yaşayanlar içindir ki zulüm, şirk, küfür içinde yüzenler bu şefaate ne kadar ulaşabilecektir sadece Allah bilir.

İman, mü’minlerin desteği ve dayanağıdır ki mü’minler bu sayede en derin acılara, yokluklara, kan ve gözyaşlarına dayanırlar. Zalim ve kafirler ise derhal pes eder şeytana asker olurlar. Ölmek onlar için hiçlikken, mü’minler için esenlik yurdundaki yeni bir başlangıçtır.

İman; imansızların akıttığı kan ve gözyaşının vebalinin tüm taraf, eylemci ve destekçilere eşit pay edileceğinin şahididir.

İman, fani ve baki dünya arasındaki farkı fark etmektir aynı zamanda. O kadar ki imanlı kalplerin gözü ahiret yurdunda, ahiretsiz yaşayanların gayesi ise dünyevi zenginliklerdedir. İmandan noksanlar ölmeyi istemezler ve korkarlar çünkü hesap haktır ve helalleşme de haktır. Orada sahtecilik, haksızlık, rüşvet, torpil, kayırma olmayacağı için korkarlar.

Onlar dünyada sahip oldukları her şeyin emanet olduğunu anlayamayan gafillerdir ki bu yüzden o malların vebalini de fark edemezler. Oysa iman daldaki elmada kuşların hakkını, eldeki parada yetimin hakkını haykırır. İman, maksadın paraya kavuşmak değil mevcut para ile azami hayrı yapabilmenin esas olduğunu haykırır.

İman varsa farkındalık vardır ve fark eden batıla, şerre tabi ve alet olmaz.
İnsan, şerre tabi ve alet, hele elebaşı oluyorsa zaten imansızdır ve affı yoktur.

Allah mü’minleri günahları yüzünden bağışlasın.
Allah imansız kalplere iman nasip etsin.
Allah tüm kullarına iman ile farkındalıklar nasip etsin.
Allah her şeye rağmen gerçeği inkâr eden kafirlere azabın katmerlisini tattırsın.
Amin!

 

 

İman farkındalıktır

Bu yazıyı okudunuz mu?

Dinen nankörlük ve nankörler

Dinen nankörlük ve nankörler

Dinen nankörlük ve nankörler Dinen Nankörlük; nimet verene itikatsızlık veya saygısızlık, şükretmemek, hayatı bahşedene riayetsizlik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir